24 Ekim 2017 21:25

Steinbeck’in ‘savaş’ı sahnelenecek

Şehir Tiyatroları, Boris Vian ve John Steinbeck’in yazdığı Karıncalar (Bir Savaş Vardı)' adlı oyunu seyirciyle buluşturuyor.

Steinbeck’in ‘savaş’ı sahnelenecek

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Boris Vian ve John Steinbeck’in yazdığı, Işıl Yüce ve Ülkü Tamer’in çevirdiği, “Karıncalar (Bir Savaş Vardı)” adlı oyunu seyirciyle buluşturuyor.

Gökhan Aktemur’un uyarladığı oyunda Mert Turak bir askeri canlandırıyor. Nedenini bilmediği ve hiçbir şeyini anlayamadığı savaştan firar eden bu asker, özgürlüğe koşup sevgilisine kavuşacağını sanıyorken ayağı bir mayına kilitlenir. İşgal için gittiği topraklarda kendine esir olan asker, hayatta kalabilmek için, topuğunu mayından ayırmamak zorundadır: “Burada ne kadar kalırım, bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa, artık ben seni bekliyorum!”

Oyunun Yönetmeni Ergun Üğlü savaşı şöyle tanımlıyor: “Savaş, planları yapıp fikri ortaya atandan, tetiğe ilk basana ve nihayet son mezarı kapatana kadar herkesi kirleten kanlı bir katran kuyusu gibi. Acılar içinde temiz kalmaya çalışanın bile üstüne kan sıçratan dipsiz bir kuyu… Anlamlandıramadığın böylesi bir savaşın içindeyken düşünebileceğin tek şey belki de “sağ kalmak”tır. Sağ kalmak ve sevdiklerine kavuşmak…”
Oyun, 1-4 Kasım  tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesinde, 15-18 Kasım tarihleri arasında Fatih Reşat Nuri Sahnesinde, 30 Kasım- 2 Aralık  tarihleri arasında Gaziosmanpaşa Sahnesinde sahnelenecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Meral Akşener'in partisinin ismi belli oldu: İyi Parti

SONRAKİ HABER

Aziz Kocaoğlu'ndan CHP merkez yönetimine adaylık mektubu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa