Sinemacılar İznik’te kampa giriyor

Sinemacılar İznik’te kampa giriyor

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) tarafından 15 yıldır organize edilen Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nde gösterilecek filmlere karar vermek için, 02-05 Ağustos tarihleri arasında, 100’e yakın sinemacı İznik’te kampa girecek.Festivale başvuran 400 film arasından ön elemeyi geçen 120 film, İznik’teki izleme kampında, b

Belgesel Sinemacılar Birliği (BSB) tarafından 15 yıldır organize edilen Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali’nde gösterilecek filmlere karar vermek için, 02-05 Ağustos tarihleri arasında, 100’e yakın sinemacı İznik’te kampa girecek.
Festivale başvuran 400 film arasından ön elemeyi geçen 120 film, İznik’teki izleme kampında, belgesel sinema alanında çalışan profesyoneller, akademisyenler, yönetmenler ve sinema emekçileri tarafından değerlendirilecek. Festivalde yer alacak filmler, güçlü ve evrensel bir sinema dili kullanmış olmaları kadar; insanlığı yücelten değerleri, farklı kültürlerin birbirleri yerine geçirilmeden bir aradalıkları savunmaları, insanlığın gelecek tasarımına katkı sağlamaları, farklı ve derin bakış açıları sunuyor olmaları gibi temel ölçütler çerçevesinde seçilecek.
27 Eylül-2 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan festival bu yıl “Sistem Hatası” başlığı altında organize edilecek. İspanya, İran, Almanya, Yunanistan gibi dünyanın dört bir yanından gelen filmler, İstanbul’un iki yakasında, ücretsiz olarak gösterilecek.

BU YILIN TEMASI ‘SİSTEM HATASI’

Geçen yıl “Daralanlar – Dar Alanlar” temasıyla organize edilen 1001 Belgesel Film Festivali’nin bu yıl ki başlığı “Sistem Hatası.”  Şimdiye kadar 58 ülkeden, 1200’ün üzerinde filmin gösterildiği ve 150’ye yakın yerli ve yabancı yönetmenin İstanbul’da ağırlandığı festivale katılan filmler siyah, kırmızı, turuncu, sarı, mavi, mor ve yeşil olmak üzere 7 farklı bölümde gösterilecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

www.evrensel.net