24 Ekim 2017 15:40

‘Torunlar iş cinayetinde TOKİ de sorumlu’

Torunlar Center'daki iş cinayetinde TOKİ'ye açılan kamu davası görüldü. Avukatlar denetim yapmayan TOKİ'nin de sorumluluğuna dikkat çekti.

Paylaş

Vedat YALVAÇ
İstanbul

İstanbul Mecidiyeköy’de bulunan Torunlar Center’da meydana gelen ve asansörün 32. kattan yere çakılması nedeniyle 10 işçinin yaşamını yitirdiği iş cinayetine ilişkin TOKİ’ye açılan kamu davasının 3. duruşması görüldü. Duruşmayı değerlendiren ailelerin avukatlarından Yıldız İmrek, TOKİ’nin kaza ile ilgili sorumluluğunu ortadan kaldırmaya çalıştığını söyleyerek “Biz TOKİ’yi yaşanan iş cinayetinde sorumlu olarak görüyoruz” dedi.

İstanbul 15. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada hakim değişikliği nedeniyle eski zabıtlar okundu  ve duruşmada TOKİ başkanlığı tarafından Küçükçekmece Mahkemesi aracılığı ile cevap gönderildiği bildirildi. Duruşma hakimi tarafından sanık avukatlarının talebi üzerine taraf vekillerine gelen belgeye karşı beyanlarını bildirmek için süre verilmesine karar verildi ve 16 Ocak 2018 tarihine ertelendi. 

‘TOKİ DENETİM ZORUNLULUĞUNU YERİNE GETİRMEDİ’

Duruşmanın seyrine ilişkin konuşan ailelerin avukatlarından Yıldız İmrek, “Yargılanan kişiler bizlerin müdahil olmasına dair itirazlarda bulunuyorlar. Dolayısıyla zarar gören ailelerin davaya müdahil olmasından rahatsızlar. İtirazları doğru değil. Bu konuda daha önce karar verilmişti zaten ve müdahillik talebimiz kabul edilmişti” diye konuştu. Meydana gelen kazada TOKİ’yi sorumlu olarak gördüklerini belirten İmrek şöyle devam etti: “TOKİ’nin bu şekilde hareket etmesi Torunlar inşaatındaki denetimleri gevşetmiştir, denetim zayıflığına neden olmuştur. Yani mesele yalnızca geç devir değil TOKİ’nin denetim sorumluluğunu yerine getirmemesidir. Ve kaza da bununla bağlantılıdır. Onlar kaza ile ilgili sorumluluklarını ortadan kaldırmak istiyorlar ama bu mümkün değil.”

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Başbakan Barış Anneleri’nin görüşme talebine yanıt vermedi

SONRAKİ HABER

Hindistan'da tecavüz duruşmasına giden kadın, sanıklar tarafından öldürüldü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa