24 Ekim 2017 15:35

Başbakan Barış Anneleri’nin görüşme talebine yanıt vermedi

Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmek için Meclis'e gelen Barış Anneleri’nin randevu talebine Başbakanlık'tan yanıt verilmedi.

Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmek için Meclis'e gelen Barış Anneleri’nin randevu talebine Başbakanlık'tan yanıt verilmedi. Anneler adına konuşan Perihan Akbulut, "Biz hiçbir annenin artık ağlamasını istemiyoruz. Umuyoruz ki Başbakan randevu talebimize olumlu yanıt verir" dedi. 

Çeşitli kentlerden gelen Barış Anneleri ve Cumartesi Anneleri, Meclis'te HDP grubuna katıldıktan sonra barış ve çözüm taleplerini doğrudan Başbakan Binali Yıldırım'a iletmek için randevu talebinde bulundu. Annelerin talebine Başbakanlıktan bir yanıt gelmedi. Aynı zamanda Meclis İnsan Hakları Komisyonu'ndan da randevu talebinde bulunan annelerin bu talebine de yanıt verilmedi. 
 
Uzun süre yanıt bekleyen anneler, basın toplantısı düzenledi. HDP Grup Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıda annelere milletvekilliği düşürülen HDP Siirt Milletvekili Besime Konca ile HDP'li milletvekilleri Sibel Yiğitalp, Meral Danış Beştaş ve Ayşe Acar Başaran eşlik etti. 
 
Anneler adına konuşan Perihan Akbulut, kendilerine olumlu bir yanıt gelmediği bilgisini paylaşarak, "Biz halen kendisinden yanıt bekliyoruz. Annelerin sesini duysun. Biz kaç defadır buraya geliyoruz ancak kendilerinden bir yanıt alamıyoruz. Barışa ellerini uzatsınlar. Anneler de barış istiyor. Barış tüm halkların, bu ülkede yaşayan tüm halkların ihtiyacıdır. Anneler, savaşın durması evlatlarının ölmemesi için ellerinden geleni yaptılar. Kürt, Türk kimsenin ölmesini istemiyoruz" dedi. 

'HİÇBİR ANNENİN GÖZYAŞI DÖKMESİNİ İSTEMİYORUZ'

Kürt sorunu çözülmedikçe Türkiye'ye demokrasinin gelmeyeceğine vurgu yapan Akbulut, "Biz hiçbir annenin artık ağlamasını istemiyoruz. Umuyoruz ki Başbakan randevu talebimize olumlu yanıt verir" dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın güvenlik ve sağlık koşullarının da devam eden şiddet ortamıyla doğrudan bağlantılı olduğunu ifade eden Akbulut, "Bir an önce Sayın Öcalan'la diyalog geliştirilmesini ve çözüm sürecine dönülmesini istiyoruz. Tecrit savaşla bağlantılıdır. Tecrit durursa savaş da durur. Kürt halkı önderinin özgürlüğünü istiyor. Biz sadece Kürt annelerinin değil hiçbir annenin göz yaşı dökmesini istemiyoruz" ifadesini kullandı. 
 
Besime Konca ise, "Barış anneleri Sayın Öcalan üzerindeki tecridi Meclis'te gündeme getirmek ve bununla bağlantılı olarak Türkiye'de yaşanan şiddetin kaynağının da tecrit olduğunu iletmek için geldiler. Hem sözlü hem yazılı randevu talebinde bulundular. Barış anneleri yıllardır demokrasi ve özgürlük için mücadele ediyorlar. Eğer bugün tecrit Türkiye'de 2013’te kaldırıldığı gibi şu an da olmamış olsaydı Türkiye bambaşka bir noktada olurdu" diye belirtti. 
 
İktidarın savaş ve şiddetten nemalanan bir anlayışla bu politikaları yürüttüğüne işaret eden Konca, "Çözüm süreci gündeme geldiğinde Türkiye sorunlarını tartışmaya başladı. Bu sorunlar hükümetin karşısına çıktığında da çözüm bekleyen sorunlardı. Hükümet ise en kolayından düşman yaratarak, sorunların çözümünden kaçtı" dedi. 

'HEYETLERİN GİDİŞİ SAĞLANMALIDIR'

Öcalan'ın güvenlik ve sağlık koşullarının annelerin de temel talebi olduğuna vurgu yapan Konca, "Hiçbir hukukta  böyle bir tecrit durumu söz konusu değildir. Türkiye 18 yıldır uyguladığı tecridi bir an önce kaldırmalıdır. Sağlık ve güvenlik koşullarının öğrenilmesi için de heyetlerin de derhal oraya gitmesi için adım atmalıdır. Çözüm sürecinde duyarlılık gösteren bütün kesimlerin de bu tecridin kaldırılması için duyarlı olmasını da talep ediyoruz" diye konuştu. (Ankara/MA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'Hapishane Komisyonu Üyesi Nihat Göktaş serbest bırakılsın'

SONRAKİ HABER

Özgür Basın Emekçileri: Tutuklanan gazeteciler serbest bırakılsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa