24 Ekim 2017 15:28

'Hapishane Komisyonu Üyesi Nihat Göktaş serbest bırakılsın'

İHD İstanbul Şubesi 19 Ekim'de gözaltına alınan alınan İHD üyesi ve Hapishane Komisyonu gönüllü aktivisti Nihat Göktaş'ın serbest bırakılmasını istedi

'Hapishane Komisyonu Üyesi Nihat Göktaş serbest bırakılsın'

Paylaş

İHD İstanbul Şubesi 19 Ekim gecesi gözaltına alınan alınan İHD üyesi ve Hapishane Komisyonu gönüllü aktivisti Nihat Göktaş ve Hünkar Hüdayi Yurtsever ve gözaltındakilerin bırakılmasını istedi.

İHD İstanbul Şubesi’nden yapılan açıklamada İnsan hakları savunucularını, hukukçuları, özgür basın çalışanlarını ve giderek bütün muhalefeti susturmaya yönelik baskılar artarak devam devam ettiği belirtilerek: “19 Ekim gecesi saat 02.00 civarında evlere yapılan baskınlarla gözaltına alınan İHD üyesi ve Hapishane Komisyonu gönüllü aktivisti Nihat Göktaş ve kayıplar komisyonu ile F oturması eylemlerinin sürekli katılımcılarından Hünkar Hüdayi Yurtsever olmak üzere Ezilenlerin Hukuk Bürosu avukatlarından Özlem Gümüştaş, Sezin Uçar; Etkin Haber Ajansı(ETHA) editörü İsminaz Temel, muhabir Havva Cuştan gözaltına alınmıştır. Aynı baskınlarda Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyeleri; Özgen Sadet, Meral Tatar, Onur Binbir, Erkan Kakça, İlhan Aslan, Mehmet Aslan, Mazlum Demirtaş, Ali Haydar Ateş, İsmet Geçer, Sercan Genç ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP)’den Ali Düzkün olmak üzere İstanbul Terörle Mücadele operasyonu kapsamında gözaltında tutulmaktadır” denildi.

İHD ve Hapishane Komisyonunun gönüllü aktivisti Nihat Göktaş’ın sağlık durumunun gözaltı koşullarına da bağlı olarak hızla kötüleştiği vurgulanan açıklamada şöyle denildi: “Yapılan gözaltını ve uygulanan kötü muameleyi protesto etmek için evden alındığından itibaren açlık grevine başlayan Nihat Göktaş'ın sağlığından endişe duymaktayız. Çünkü; Nihat Göktaş 1996 ve 2000 Ölüm Orucu direnişçisi, Wernicke-Korsakoff sendromu sonucu vücut bütünlüğünü önemli oranda kaybetmişti. 2000'li yıllardan bugüne, fiziksel, zihinsel ve psikolojik terapilere düzenli olarak katılmıştır. Yaşama yeniden tutunabilmek, yaşamını kolaylaştırmak için yoğun bir çabası olmuş kendi iradesiyle ayakta kalabilmiştir. Bu süreçte İHD, THİV, TOHAV gibi insan hakları kurumlarının desteği ve yardımları olmuş, çalışmalarımızın ilgili bölümü olan Hapishaneler Komisyonunda ve insan hakları mücadelesinde yer almıştır.

Yine bu süreçte 2005 yılında kurulan ve hala çalışmalarını sürdüren, “Dayanışma Ağı Derneği” çalışmalarında yer alarak aynı süreçteki Wernicke-Korsakoff'lu arkadaşlarıyla “yeniden ayağa kalkmak” ve yaşamı yeniden üretmek, yaşamlarını yaşanabilir hale getirebilmek için kader birliği yapmıştır. Gönüllülük esası üzerinden yürütülen faaliyetlerde bulunarak, sağlık olarak eskisinden daha iyi yaşam kalitesi sağlamada hep örnek olmuştur. 

Nihat Göktaş, her daim mütevazı kişiliği, yaşama bağlılığı ve bir o kadar yaşam için ortaya koyduğu irade ile örnek bir insandır. İyi bir insan hakları savunucusu ve işkenceye, hapishane koşullarına karşı duyarlıdır. Çalışmanın öncelliğini bu alanda hasretmiştir. Kendi yaşamını aktif hale getirmek için olağanüstü bir çabası vardır.”

Tüm bu yaşananların muhalif kesimlere dönük tahammülsüzlük aynı zamanda hukuksuzluğun, insan hakları ihlallerinin ve adaletsizliklerin nedeni durumunda olduğunun altı çizilen açıklamada: “ksız suçlamalarla gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, muhalif basına, demokratik örgütlere ve insan hakları savunucularına yönelik baskılara son verilmelidir. Nihat Göktaş’ın arkadaşları ve komisyona gönderdiği sevgi, mücadele ve barış dolu şiirlerini en kısa zamanda yeniden görmek istiyoruz” denildi. (HABER MERKEZİ)
 

ÖNCEKİ HABER

Lazio için 'antisemitizm' soruşturması başlatıldı

SONRAKİ HABER

Iğdır'da hayali seçmen vakası: Polis lojmanlarına 375 kişi kaydırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa