‘AVM’ye değil, daha çok okula ihtiyaç var’

Şişli Endüstri Meslek Lisesi'nin kapatılmasına karşı çıkan veliler, 'Bu ülkenin AVM ve rezidansa değil, daha çok okula ihtiyacı var' dedi.

24 Ekim 2017 14:37
Paylaş

İstanbul’da tarihi Şişli Endüstri Meslek Lisesi arazisinin Taş Yapı adlı bir inşaat firmasına satılmasına itiraz eden veliler ve öğrenciler mücadelesini sürdürüyor. Bugün okul önünde toplanan öğrenciler, veliler ve mahalle halkı, “Bu ülkenin AVM ve rezidansa değil, daha çok okula ihtiyacı var. Bu yanlıştan vazgeçin” denildi.

İstanbul’da bulunan Şişli Endüstri Meslek Lisesi’nin arazisi Taş Yapı adlı bir firmaya satıldı. İstanbul’un en köklü okullarından biri olan bu okul, gelişmeler üzerine Kurtuluş Ortaokulu’na taşınacak. Kurtuluş Ortaokulu da Mahmut Şevket Paşa Ortaokulu'na taşınacak. Günlerdir okul önlerinde eylem yapan veliler, öğrenciler, mahalleliler dün yine okul önünde bir araya gelerek bir eylem düzenledi. Eyleme CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da destek verirken, yapılan açıklamada, “Örnek olmuş okulumuzun yıkılarak, 5000 bin öğrencinin adeta sokağa terk edilmesini protesto etmek için buradayız.” denildi. 

‘DERHAL BU YANLIŞTAN DÖNÜN’

‘Okulumu Yıktırmam İnisiyatifi’ adına yapılan açıklamada, öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin ve Şişli halkının kaygılı olduğu belirtilirken, şu ifadeler kullanıldı: “60 dönüm araziye yayılmış okulumuzu 5 dönüm üzerine kurulacak prefabriklere nasıl  sığdıracaksınız? Hadi sığdırdınız diyelim, 5 bin öğrenciye burada nasıl eğitim vereceksiniz. Bu gençlerin spor ve sosyal etkinlik yapma ve bahçelerinde nefes alma hakkı yok mu? En son teknolojiye sahip atölyeleri bu barakalara taşıyarak kullanılmaz hale mi getireceksiniz? Öğrencilerimizi eğitim hakkından mahrum mu bırakacaksınız? Öğretmenlerimizi mağdur mu edeceksiniz? Yapacağınız rezidans ve AVM’lerle Şişli halkına ve İstanbul’a yazık edeceksiniz.  Trafik yoğunluğunu artıracak, yeşil alanları yok edecek, depremde toplanacak alan bırakmayacaksınız. Bu ülkenin AVM ve rezidansa değil, daha çok okula daha çok meslek lisesine ihtiyacı var. Yıllardır uyarıyoruz, bu yanlıştan dönün. Şişli EML’ye dokunmayın. Okulumuzun başka yerlere taşınmasını, baraka veya prefabrik binalarda üst üste eğitim verilmesini, öğrencilerimizin modern eğitim, spor ve sosyal imkanlardan yoksun kalmasını istemiyoruz. 6 yıllık yoğun bir mücadelenin sonunda, bugün gelinen noktada, sahip olabildiğimiz 17 dönümlük arazinin bir kısmı üzerine, öğrencilerimizi hiç taşımadan, bütünlüğünü bozmadan ve eğitim öğrenimine ara vermeden okulumuzun bir an önce yapılarak, bu eğitim yuvasının, ülkemize sağlamakta olduğu katkının sürmesini istiyoruz.” denildi.

‘İHANET ANITI DİKİYORLAR’

Eylemde CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş da söz aldı. “Önünde bulunduğumuz bu okul ne yazık ki AVM ve rezidanslara peşkeş çekiliyor.” diyen Yarkadaş, “AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan önceki gün yaptığı açıklamada ‘Biz İstanbul’a ihanet ettik. Her tarafa gökdelenler, rezidanslar diktik’ dedi. Şimdi bu okulun bahçesine de bir ihanet projesi, bir ihanet anıtı dikilmek isteniyor. Buraya AVM ve rezidans değil, ihanet anıtı yapmak istiyorlar.” ifadelerini kullandı. (İstanbul/EVRENSEL)               
 

ÖNCEKİ HABER

IŞİD’den Suriye'ye saldırı: En az 60 ölü

SONRAKİ HABER

Evrensel 25 yaşında: Gerçeklerden vazgeçmeyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa