DEÜ

Fotoğraf: Evrensel

DEÜ'de sağlık çalışanları iş bıraktı

Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi kurum borçlarını sağlık çalışanlarına ödetmeye kalkınca, çalışanlar iş bıraktı. Döner sermayeden yapılan kesintilere karşı bugün iş bırakan sağlık çalışanları, mağduriyetleri giderilmezse greve gideceklerini açıkladı.Dokuz Eylül Üniversitesi sağlık meclisinin &

Sinem Uğurlu

Dokuz Eylül Üniversitesi sağlık meclisinin çağrısıyla iş bırakan hemşire, akademisyen ve doktorlar, uyarı grevinde bulunmak için hastane bahçesinde bir araya geldi.

Meclis temsilcileri, öncelikle görevine yeni başlayan Başhekim Prof. Dr. Mehmet Refik Mas ile sabah saatlerinde yapılan görüşmeyi aktardı. Bütçede denge oluşturulana kadar kesinti yapılacağının, hatta kesintilerin daha da artacağının söylenmesi üzerine, sağlık çalışanlarının öfkesi daha da arttı.

‘BORÇLARI BİZ YAPMADIK, BİZ ÖDEMEYİZ’

Burada sırada görüşlerini aldığımız sağlık çalışanları hastanenin borçlarından kendilerinin sorumlu olmadığını ve bu yüzden de öedemeyeceklerini ifade ettiler.Hemşire Birgül Çetin, hastanenin kurum borçları yüzünden emekçilerin döner sermayesinden kesinti yapıldığını söyledi. Bir başka hemşire Hicran Yıldırım ise, sağlık çalışanlarının ikinci plana atıldığını belirterek, “Emeğimizin karşılığını alamıyoruz. Biz emeğimizin dışında bir şey istemiyoruz. Bu borçları biz yapmadık, altında bizim imzamız yok. Bu yüzden de biz ödemek istemiyoruz” diye konuştu.

‘BORÇLAR, SAĞLIKTA DÖNÜŞÜMÜN SONUÇLARI’

Doç. Dr. Halis Ulaş ise,  kurum borçlarının sağlıkta dönüşümün bir sonucu olarak oluştuğunu dile getirerek,” Ben bunun kasıtlı olarak yapıldığını düşünüyorum. Bilerek üniversite hastaneleri borçlandırılıyor. Performans sistemi uygulanıyor. Bu sisteme göre, ‘Kar ederseniz para kazanırsınız, zarar ederseniz ise kesinti yaparız’ diyorlar. Ama hastanenin karşılık mantığına göre hareket etmesi kabul edilemez” dedi.

Sağlık çalışanlarının grevini izleyen hastalardan Ayten Turhan ise, doktorlarının yanlarında olduğunu belirtti.

TALEPLERİ KARŞILANMAZSA GREVE GİDECEKLER

Kısa süreli bir bekleyişin ardından, sağlık çalışanları başhekimliğe kadar yürüdü. “Performans sistemi istemiyoruz” sloganıyla başhekimliğin önüne gelen çalışanlar, kendilerine bir açıklama yapılmasını talep ettiler. Bunun üzerine başhekim, çalışanlarla görüşmek üzere konferasn salonunda buluştu. Çalışanlar, eğer mağduriyetleri giderilmezse greve gideceklerini açıkladılar. (İzmir/EVRENSEL)


HEMŞİRELER İNSANCA ÇALIŞMA İÇİN YÜRÜDÜ

Öte yandan Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde de hemşireler, insanca çalışma koşulları için ve kişi gözetilerek atanan başhemşirelere tepkilerini bir basın açıklamasıyla dile getirdi.

Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimlik binası önünde toplanan hemşireler torpille atanan başhemşirelerin görevi bırakmasını isterken bunu sağlayan hastane yönetimini de göreve çağırdı. Hastane hemşirelerinin sayısının diğer hastanelere göre 300 kişi eksik olduğunu belirten ve kendilerine Hemşirelik İnisiyatifi adını veren sağlıkçılar, insanca çalışma koşulları istediklerini dile getirdiler. Burada Hemşirelik İnisiyatifi adına bir basın açıklaması yapan Hemşire Ülkü Şeyda, mesleklerinin hastanelerin yükünü omuzladığını bildiklerini, buna razı olduklarını ancak aşırı iş yükü ve eşitsiz çalışma koşullarına karşı olduklarını söyledi. Şeyda, “850 hemşirenin çalışması gereken yerde 640 hemşire görev yapıyor üstelik bu hemşirelerin 95’i hemşirelik dışı işlerde çalıştırılıyor. Toplam 159 hemşire ayrıcalıklı bir konumda nöbet tutmazken bizler gece gündüz çalışmak zorunda kalıyoruz” dedi.
(İzmir/EVRENSEL)

www.evrensel.net