24 Ekim 2017 09:21

‘Sosyalizm bugün ve yarındır’

Emek Partisi Adana İl Örgütü Ekim Devrimi'nin 100. yılını “Geçmiş değil gelecek” sloganı ile düzenlediği gece ile kutladı.

‘Sosyalizm bugün ve yarındır’

Paylaş

Emek Partisi Adana İl Örgütü Ekim Devrimi'nin 100. yılını “Geçmiş değil gelecek” sloganı ile Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenlediği gece ile kutladı. 

Çok sayıda vatandaşın katıldığı etkinlikte Ümmüşen şarkı ve marşlarıyla sahne aldı. Grup Kömür karası notalara döktüğü işçi şiirlerini okudu. Bertolt Brecht, Nazım Hikmet ve Can Yücel şiirlerinin okunduğu geceye konuşmacı olarak Emek Partisi MDK Üyesi Fevzi Ayber katıldı. 

Ayber konuşmasında kötü çalışma koşullarında iş cinayetlerine kurban giden işçilerin, her gün öldürülen kadınların, geleceği karartılan, savaşlarda hayatını kaybeden gençliğin, doğa savunucularının itirazları olduğunu belirterek kadınların, gençlerin, doğanın geleceğini güvenceye alacak olanın işçi sınıfı iktidarı olduğunu ifade etti. Sosyalizmin bir ütopya değil, bugünün ve yarının sistemi olduğunu kaydeden Ayber, dünya işçi sınıfında sosyalizm için bedeller ödemiş işçiler anarak bugün de bunu işçi sınıfının önderliğinde halk güçlerinin birleşik mücadelesi ile gerçekleştireceklerini söyledi. 

Ümmüşen (Fotoğraf:Evrensel)

‘İŞÇİ SINIFI ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ AÇTIĞINDA DEVRİMLERİN ÖNCÜ GÜCÜ HALİNE GELECEKTİR’

Bu üretim ilişkileri içerisinde en büyük mağduriyeti işçi sınıfının yaşadığını dile getiren Ayber, “Çalışma koşullarındaki değişiklikler, esnek çalışmanın her türlüsünün yaşamına girmesi işçi sınıfına yaşamı zindan etmiştir. İtiraz ettiğinde yasaklarla, baskılarla, şiddetle karşı karşıya gelmiştir işçiler” diye konuştu. Sömürünün böyle devam edemeyeceğini ifade eden Ayber, “İşçi sınıfı örgütlülüğün önündeki engelleri, aştığında, kendisine ihanet eden işçi bürokrasisinin engellerini aştığında ve sosyalist fikirlerle tanışıp daha da ilerlediğinde yine tek tek ülkelerde ve dünyada devrimlerin öncü gücü haline gelecektir. Buna inanıyoruz” dedi. 

‘YÜZ YIL ÖNCE OLDUĞU GİBİ BARIŞI KAZANACAĞIZ’

Kapitalist emperyalist dünyanın bir dünya savaşına doğru ilerlediğini ifade eden Ayber, “Ancak bugün yaşanan savaş daha büyük bir yıkıma neden olan bir savaştır. Bölgesel olarak kimi zaman ırkçılığı, kimi zaman mezhepçiliği de kışkırtarak halkları birbirine boğazlamayı önüne koyan bir savaş ki; bu çok daha tehlikelidir. Dün nasıl sosyalistler barışın en kararlı savunucusu oldularsa biz de Türkiye’de barış sonuna kadar savunacağız. Barışı kazanacağız. Başka şansımız yoktur” dedi. Kapitalizmin merkezi olan Avrupa’da da ABD’de de daha fazla talan yağma ve halkların savaşlarla baskı ile sindirilmesinin söz konusu olduğunu dile getiren Ayber, Yeni bir dünya savaşı kışkırtılıyor. Tam da ülkemiz böyle bir savaşın can alıcı bir şekilde yaşandığını Ortadoğu coğrafyasındadır. Ülkeyi yönetenlerin de bu savaşı kışkırtıcı rolleri ülkemizin ve halkların geleceğini tehdit etmektedir. Dünya halkalarını tehdit altındadır. Güney Kore, İran, Çin üzerinden kışkırtılan nükleer savaş tehdidi kapımızdadır” dedi. Latin Amerika, Aftika ve Asya’da savaşlar sonucu milyonlarca insanın göçe zorlandığını ifade eden Ayber, Suriyeden gelip Ege kıyılarında karaya vuran çocukların Suriye’nin emekçilerinin çocukları olduğunu belirterek “Bu yüzden kapitalist emperyalist sistem yıkılmalıdır ve yıkılmaya da mahkumdur” dedi. (Adana/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Fed beklentileri nedeniyle dolar 3.70 liranın üzerinde

SONRAKİ HABER

Suikast sonucu yaşamını yitiren Martin Luther King Jr. ABD'de anıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa