24 Ekim 2017 01:53

Almanya'da yaşayan çocukların beşte biri yoksul

Alman Bertelsmann Vakfı’nın araştırmasına göre Almanya'da her beş çocuktan biri sürekli ya da dönemsel olarak yoksulluk içinde yaşıyor.

Almanya'da yaşayan çocukların beşte biri yoksul

Paylaş

Almanya'da Bertelsmann Vakfı'nın araştırması, yoksulluğun boyutunu gözler önüne serdi. Araştırmaya göre her beş çocuktan biri sürekli ya da dönemsel olarak yoksulluk içinde yaşıyor.

DW Türkçe'de yer alan habere göre Alman Bertelsmann Vakfı’nın araştırma sonuçları Almanya’da çocukların yüzde 21'inin maddi sıkıntılar nedeniyle önemli şeylerden uzun süreli mahrum yaşadığını gösterdi. Çocukların yüzde 10'u ise dönemsel olarak yoksulluk içinde yaşıyor.

Nürnberg İstihdam Dairesi'ne bağlı İsdihdam ve Meslek Araştırmaları Enstitüsü verilerine dayanan araştırmada çocukların değişik zaman aralıklarındaki durumunu değerlendirildi.

Açıklanan verilere göre Almanya'da her beş çocuktan biri en az beş yıl sürekli ya da dönemsel olarak yoksulluk içinde yaşıyor. Bertelsmann Vakfı, araştırmada baz aldıkları yoksulluk kavramının sadece çocukların beslenme yetersizliği çektiği anlamına gelmediğini vurguladı. Araştırmada baz alınan yoksulluk, çocuklu bir ailenin Almanya genelindeki gelir ortalamasının yüzde 60'ından daha azı bir bütçeyle yaşamak zorunda olması olarak tanımlandı.

Vakıf, yoksulluk şartları olarak çocukların yeterli büyüklükteki evlerde yaşamaması, bir çamaşır makinesine ya da interneti olan bir bilgisayara sahip olmamalarını örnek gösterdi. Ayrıca çocukların arkadaşlarını eve yemeğe davet etme imkanlarının da olmadığı belirtildi.

Yoksulluktan en fazla etkilenen çocukların ise sadece bir ebeveyn ile büyüyen çocuklar olduğu belirtildi. Buna en az üç çocuklu ve yeterli niteliklere sahip olmayan ebeveynlerin kız ve erkek çocukları ekleniyor.

Araştırma 3 bin 180 çocuğun düzenli aralıklarla ölçülen aile gelirlerinin bu çocukların yaşamları üzerindeki etkilerine dayandırıldı.

Bertelsmann Vakfı Başkanı Jörg Dräger "Almanya'da yoksul olanların, uzun süreli yoksul kaldıklarını"nın da altını çizdi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Teraslarında sigara içmeleri mahkeme kararıyla kısıtlandı

SONRAKİ HABER

Akhisarspor evinde Beşiktaş’a yenildi: 3-1

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa