24 Ekim 2017 01:22
Son Düzenlenme Tarihi: 24 Ekim 2017 01:52

Teraslarında sigara içmeleri mahkeme kararıyla kısıtlandı

Almanya'da bir çiftin evlerinin terasında ve bahçesinde sigara içmeleri, komşularının şikayeti üzerine mahkeme kararıyla kısıtlandı.

Teraslarında sigara içmeleri mahkeme kararıyla kısıtlandı

Paylaş

Almanya'nın Dortmunt kentinde yaşayan Dirk Dowe ve eşinin evlerinin terasında sigara içmeleri yan komşularının şikayaeti üzerine Dortmunt Asliye Mahkemesinin kararı ile kısıtlandı. Mahkeme tarafından çıkarılan sigara içme planına göre Dowe ailesi, öğleden önce 3'ten 6'ya, 9'dan 12'ye kadar ve öğleden sonra 3'ten 6'ya, 9'dan 12'ye kadar sigara içebiliyor. Dirk Dowe üç saat aralıklarla sigara içebilmek için alarm kurduğunu söylüyor.

DW Türkçe'nin haberine göre olay komşularının sigara dumanından rahatsız olduklarını belirtmesi üzerine Dowe ailesinin teraslarının üzerine çatı inşa etmesiyle başladı. Çatı 'mucizevi bir şekilde' sigara dumanının komşularının kilerine ve yatak odasına girmesine neden oldu. Komşu aile 3 yıl önce durumu mahkemeye taşıdı. Sulh mahkemesi "komşunun asla rahatsız edilemeyeceği" kararını verdi ancak Dortmunt Asliye Mahkemesi, Dowe ailesine sigara içme planı çıkardı. Dowe ailesi sigara içme planının dışına çıkarsa 250 bin avro para cezası ya da 6 ay hapis cezası alacak.

Karar, sigaraya karşı yaptırımların arttığı Almanya'da halkın çoğunluğu tarafından olumlu karşuılandı. Ülkede halkın çoğunluğu sigara içmeyenlere yönelik daha fazla koruma talep ediyor.

Öte yandan karar yalnızca Dowe ailesini kapsadığı için evin terasında ve bahçesinde misafirler istedikleri zaman sigara içebiliyor. 

(HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Alüminyum fabrikasında yangın: 2 işçi dumandan etkilendi

SONRAKİ HABER

ABD'de kar fırtınası nedeniyle yaklaşık 5 bin uçak seferi iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa