23 Ekim 2017 23:33

AİHM Türkiye'ye HDP'li vekiller için ek savunma süresi verdi

AİHM, tutuklu HDP milletvekillerine ilişkin Türkiye’ye 3 hafta ek savunma süresi verdi. Türkiye'nin talebi 6 haftaydı.

Paylaş

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’nin tutuklu Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) milletvekilleri davasına ilişkin istediği ek savunma süresi talebini 6 haftadan 3 haftaya sınırlandırarak kabul etti. AİHM, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile eski eş genel başkanı Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu dokuz tutuklu milletvekilinin avukatlarının yaptığı başvuruyu kabul ederek, Türkiye’den savunma istemişti.

AİHM tutuklu HDP’li vekillerin başvuruları ile ilgili savunmalarını sunmak üzere Türkiye’ye ilk önce 20 Ekim’e kadar süre verdi. Ancak sürenin dolmasından bir gün önce (19 Ekim’de) Türkiye’nin AİHM’den 6 haftalık ek süre talep ettiği öğrenildi. Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre AİHM, Türkiye’nin istediği savunma süresini kısaltarak verirken, süreyi 3 haftayla sınırlandırıldı.

Başvuruları yapan HDP Hukuk Komisyonu’ndan avukat Ramazan Demir, konuyla ilgili şunları söyledi: 

"Türkiye bu savunmaları bugüne kadar verebilirdi ancak kasıtlı olarak ağırdan aldı. AİHM’in süre verdiği ilk tarih olan 20 Haziran’dan bugüne kadar devlet hiçbir hazırlık yapmadı. Milletvekillerinin yargılandığı mahkemelerden daha geçen ay bilgi istemeye başlamış. Bu da AİHM’in verdiği süreyi kötü niyetli olarak kullanmak demek aslında.

Türkiye 10 Kasım’a kadar savunmayı vermek zorunda. Bu sürenin bir daha uzatılmasını beklemiyoruz. Türkiye 10 Kasım’dan önce savunmasını gönderir. Göndermezse herhangi bir yaptırımı yok ancak AİHM önünde vekil tutuklamalarını savunamamış olur ki zaten bu konuda kalmamış olan prestiji için ayrıca kötü olur."

TUTUKLU HDP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ

4 Kasım’da başlayan operasyonlar kapsamında bugüne kadar 44 HDP milletvekili gözaltına alındı, 15 milletvekili tutuklandı. Besime Konca, Meral Danış Beştaş, Nihat Akdoğan, Ayhan Bilgen ve Leyla Birlik bir süre tutukluluklarının ardından tahliye edilirken, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 9 milletvekili ise halen cezaevinde. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çorum'da öğrenciler yemekten zehirlendi

SONRAKİ HABER

JMO İzmir Şubesi, Kanal İstanbul projesiyle ilgili konferans düzenledi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...