23 Ekim 2017 20:41

Esad yönetiminden Rakka ve İdlib tepkisi

Ramiz Tercüman, Şam’ın, Rakka da dahil, Suriye ordusunun girmediği hiçbir yeri kurtulmuş olarak görmediğini söyledi.

Esad yönetiminden Rakka ve İdlib tepkisi

Paylaş

Suriye Enformasyon Bakanı Muhammed Ramiz Tercüman, Şam’ın, Rakka da dahil, Suriye ordusunun girmediği hiçbir yeri kurtulmuş olarak görmediğini söyledi. Suriyeli Bakan, Türkiye’nin İdlib’teki operasyonunu ise ‘saldırganlık’ olarak nitelendirdi. 

RİA Novosti’ye konuşan Tercüman, Rakka ile ilgili “Suriye ordusunun girip Suriye bayrağının dikmediği hiçbir kenti kurtulmuş olarak görmüyoruz. Buna Suriye haritasındaki her nokta dahil” ifadelerini kullandı. 

IŞİD’in Rakka’dan çıkışının bir bakıma olumlu bir adım olarak görülebileceğini belirten Tercüman, “Ancak IŞİD, herhangi bir grup veya kuruluşun bulunup bulunmadığı gözetilmeksizin Suriye ordusu Rakka’ya muhakkak girmiş olmalı” dedi. Suriye Demokratik Güçleri (SDG) cuma günü Rakka’nın kontrolünü IŞİD’den tamamen geri almıştı. 

‘SALDIRGANLIK VE İŞGAL’ TEPKİSİ

Enformasyon Bakanı Muhammed Ramiz Tercüman, Türk askerlerinin İdlib’e girmesi ve ABD’nin el Tanf’ta bulunmasını ise “düpedüz saldırganlık” olarak gördüklerini ve bu durumun açıklanmaya muhtaç olduğunu söyledi.

Tercüman “Herkes Türk askerlerinin İdlib ve sınırdaki başka noktalarda olması ve ABD’nin bazı bölgelerde, kuzeyde ve El Tanf’taki varlığının saldırganlık ve işgal olduğunu biliyor. Tüm bunları Suriye’nin egemenliğini, uluslararası hukuku ve BM kararlarını ihlal eden düpedüz bir saldırganlık olarak görüyoruz” dedi.

Şam’ın tüm Suriye topraklarında kontrolü ele almak istediğini belirten Tercüman, “Bu saldırganlığa uygun zamanda uygun şekilde karşılık verme hakkımız var. Suriye ordusu, Suriye’nin kuzeyinden güneyine, doğusundan batısına her kum taneciği üzerinde kontrolü ele alacak” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Taşeron işçi eşit işe eşit ücret ve kadro istiyor

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa