31 Temmuz 2012 19:05

Hakkımızı aramak helaldir

Tuzla tersanelerinde çalışan işçiler, hükümetin çıkartmak istediği özel istihdam bürolarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tersanelerde yıllardır taşeron, kuralsız çalışmanın, mevsimlik işçiliğin yaygın olarak uygulandığını belirten işçiler, bu çalışma biçimlerinin de iş cinayetlerine dave

Hakkımızı aramak helaldir
Paylaş
Ali Doğan

Yıllardır tersanelerde montajcı olarak çalışan Coşkun Kul, Tuzla’da 25, Yalova’da 3 tersanede taşeron firmalarda çalıştığını, bunların sadece 3’ünde kıdem tazminatı alabildiğini söyledi. Çalışma hayatının büyük çoğunluğunda yevmiyeci olarak çalıştığını aktaran Kul, hâlâ da yevmiyeci olarak çalıştığını belirterek, “Tersanenin birinde iş bitti mi mecburen ötekine gidiyoruz. Çalıştığımız taşeron firmalarda iş olmadığı zaman başka firmalarda kiralık olarak çalıştırıldık. Örneğin taşeron firma 100 liraya anlaşıyordu bize 50 lira verirdi. Biz de bu duruma razı olurduk çünkü iş bulamıyorduk. O zaman bu işler el altından yapılıyordu ama şimdi açık açık yapılacak” dedi.

İŞÇİ KÖLE Mİ?

Nedim Kara ise kiralık işçilik meselesinin birçok hükümetin gündeminde olduğunu ancak AKP’nin yüzdelik olarak güçlü iktidarının ardından yasalaştırılmak istendiğini kaydetti.

Artık işçilerin kaybedecek bir şeyi olmadığını belirten Kara, “Dün belki herkes biz bir şey yapmayalım da işten atılmayalım diyordu ama artık burada bir şey yapsak da yapmasak da işten atıyorlar. O zaman elimizi ateşe sokmalıyız ki bu belayı def edelim. Bu konuda en önemli görev sendikalara düşüyor. İşin başına geçip örgütlü-örgütsüz bütün işçileri mücadeleye çekmeliler” diye konuştu.

Zarif Tamancı da “Ben AKP oy vermiş bir vatandaşım. Bundan önce mahallemde, işyerimde kim Başbakana laf söylese karşı çıkardım ama şimdi acaba diye düşünüyorum. Neden mi çünkü Başbakan defalarca tersanelere geldi, törenlere katıldı. İşçi arkadaşlarımız öldüğünde hep işçilerden yana bir şeyler söyledi, ‘Sorumluların yakasına yapışacağım’ dedi fakat hep tersini yaptı. Referandumda iki sendikaya üye olabilirsiniz dedi, fakat Evrensel’de okuyorum grev yasaklıyor, işçileri sendikaya üye oldukları için işten atıyor, işçi ölümleri devam ediyor ama Başbakan Suriye muhaliflerine destek açıklamasından başka bir şey yapmıyor” dedi.

Başbakanın şimdi de taşeron çalışmayı ve kiralık işçiliği yasalaştırmaya çalıştığını belirten Tamancı, işçilere köleliğin reva görüldüğünü söyledi.

Tamancı, “Diğer işçi arkadaşlarımız da önümüzdeki karanlık günleri görerek hakkımızı almak içinde mücadele etmeliyiz. Bu ramazan ayında mücadele haktır, kutsaldır ve helaldir” dedi.
(İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

‘Hukuksuzluğu anadilimle yargılayacağım’

SONRAKİ HABER

Savaş alanı Şemdinli'yi yaşayanlar anlatıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...