22 Ekim 2017 17:43

Hindistan’da ‘boş ol’ yasası kaldırıldı

Hindistan Yüksek Mahkemesi, gerici boşanma yasasını anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yürürlükten kaldırdığını açıkladı.

Paylaş

Hindistan Yüksek Mahkemesi, Müslüman kadınlarının uzun zamandır eşitlik haklarını çiğneyen, gerici boşanma yasasını, anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle yürürlükten kaldırdığını açıkladı. 

Üç kez ‘boş ol’ denilerek boşanmanın (üçlü talak) meşrutiyetiyle ilgili açılan davada, görevli beş yargıçtan üçü yasayı ‘anayasaya aykırı’ olduğu gerekçesiyle yürürlükten kaldırdı. Yargıçlar, “Hükümet bu konuda bir kanun tasarlamak için yeni yollar bulmalı” dedi.

Yargıç J.S. Khehar, boşanma yasasının altı aylık askıya alınmasıyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Bu dava, duyarlılık ilkelerinin dahil olduğu hassas bir konuyu içeriyor. Hindistan Birliği’ni bu konuya uygun bir yasa çıkarması konusunda yönlendirmeye çalışıyoruz” dedi.

Hindistan Uluslararası Af Örgütü Program Direktörü Asmita Basu, “Yüksek Mahkeme’nin kararını destekliyoruz. Bu şekilde boşanmak, kadınların eşitlik haklarını görmezden gelen bir uygulama. Birçok kadın bu yüzden çok zor koşullara maruz kaldı. Yüksek Mahkeme’nin bu gerici düşünce tarzına karşı çıkarmış olduğu yasa, Hindistan’da kadın hakları için büyük bir adım. İstisna olmadan, hükümetin kadın haklarını çiğneyen bütün dini aile yasalarını feshetmesini bekliyoruz” dedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AKP’li Ünal da belediye başkanlarının istifasını istedi 

SONRAKİ HABER

Toronto'da Evrensel ile dayanışma konseri düzenlenecek

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...