Abdülmecid Efendi Köşkü'ndeki sergiye saldırı düzenlendi

15. İstanbul Bienali kapsamında Üsküdar Bağlarbaşı Abdülmecid Efendi Köşkü'nde sergilenen Ömer Koç koleksiyonuna saldırı düzenlendi.

22 Ekim 2017 15:37
Paylaş

İKSV'nin Koç Grubu sponsorluğunda düzenlediği 15. İstanbul Bienali kapsamında Üsküdar Bağlarbaşı'da, Abdülmecid Efendi Köşkü'nde düzenlenen Ömer Koç koleksiyonu sergisine saldırı düzenlendi.

4-5 kişilik bir grup tarafından "Laiklik bu mu?", "Bu memleket sizin yüzünüzden bu hale geldi" bağırmaları eşliğinde saldırı düzenlendi.

Abdülmecid Efendi Köşkü'ndeki sergiye gelen bir grup saldırgan Ron Mueck'e ait "Hırka altındaki adam" adlı eseri tahrip etmek istedi. Saldırıyı önlemeye çalışan güvenlik görevlisine de saldıran grup diğer güvenlik görevlileri tarafından uzaklaştırıldı.

Saldırganlar bu kez de "Laiklik bu mu?", "Bu memleket sizin yüzünüzden bu hale geldi" , "Burada bunlar sergilenemez" diyerek özel güvenlik görevlilerine bağırmaya başladı. Sergiye gelen ziyaretçiler saldırgan grubu alkışlarla ve "Görmek istemiyorsanız gelmeyin. Dışarı çıkın" sözleriyle protesto etti. Saldırganlar, 15 dakika kadar süren gerilim sonrasında salonun bahçesine çıkarıldılar.

BUGÜN YAŞANAN İKİNCİ SALDIRI

T24'te yer alan bilgiye göre, saldırganlar için emniyete bildirimde bulunan güvenlik görevlileri, bu olayın bugün yaşanan ikinci saldırı olduğunu, ilk saldırıyı düzenleyenleri polise teslim ettiklerini fakat polisin herhangi bir yaptırım uygulamadan saldırganları serbest bıraktığını ifade etti.

ABDÜLHAMİD'İN TORUNU OLDUĞUNU İDDİA EDEN OSMANOĞLU SERGİYİ HEDEF GÖSTERDİ

Abdülhamid'in torunu olduğunu iddia eden Nilhan Osmanoğlu, dün sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla Abdülmecid Efendi Köşkü'ndeki bienal sergisini hedef göstermiş ve "Son Halife Abdülmecid'in evinde Koç tarafından açılan sergi durdurulmalı! Kuzguncuk'ta bulunan sergide sanat adı altında "rezalet"!!!" ifadelerini içeren bir paylaşım yapmıştı.

Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu adlı kullanıcı da Facebook hesabından sergiyi hedef alan bir paylaşım yaparak “Kanuna göre Koç ailesinin satın aldığı vicdanlara göre ise gasp ettiği bu köşkte yapılan bu rezaleti kabul etmemiz mümkün değildir.” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çağdaş Gazeteciler Derneği üç aylık medya raporunu yayınladı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku'ya ait olduğu düşünülen görüntüler soruşturma dosyasına girdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...