22 Ekim 2017 14:01

AİHM, Barış İçin Akademisyenler'in başvurusunu reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, ihraç edilen barış bildirisi imzacısı akademisyenlerin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine dair başvurusunu reddetti.

AİHM, Barış İçin Akademisyenler'in başvurusunu reddetti

Paylaş

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), kanun hükmünde kararnamelerle (KHK) ihraç edilen akademisyenlerin ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine ilişkin başvurusunu reddetti.

Duvar'dan Nurettin Öztatar'ın haberine göre Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak, “Barış İçin Akademisyenler için yapılan tüm AİHM başvuruları kabul edilemez bulundu. AİHM, ifade özgürlüğü argümanını hiç incelemeden reddetmiş. Çok yazık oldu!” dedi.

Farklı üniversitelerden ihraç edilen akademisyenler adına yapılan farklı başvuruları görüşen AİHM, ret kararı verdi. Reddedilen başvurulardan biri de Ankara Üniversitesi’nden OHAL KHK’ları ile ihraç edilen barış imzacısı akademisyenlerle ilgili başvuru oldu. 

Başvuruyla ilgili ön çalışma Kerem Altıparmak, Yaman Akdeniz, Nisan Kuyucu, İnci Solak Akman ve Tuğba Öcal tarafından yapılmıştı.

Ankara Üniversitesinden ihraç edilenlerin oluşturduğu 54 barış imzacısı için yapılan başvuru 'Barış İçin Akademisyenler'in ihracının diğer ihraçlardan farklılığı üzerine kuruluydu. Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak başvurunun farklılığını “OHAL Komisyonu AİHM içtihadında daha önceki örneklerde görüldüğü üzere bu tür bir ifade özgürlüğü ihlalini gidermeye uygun olmadığı için de bu gruba diğer ihraçlardaki gibi OHAL Komisyonu gösterilemeyeceğini ileri sürdük” sözleriyle açıklamıştı.

AİHM daha önce açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için yapılan acil tedbir talebine de ret kararı vermiş, Gülmen ve Özakça’ya ilişkin hayati bir tehlike görmediğine hükmetmişti. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Haseki Hastanesinde yangın çıktı

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa