22 Ekim 2017 13:01

‘Fethullahçı patronlar’ hakim karşısına çıkıyor

Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın da aralarında bulunduğu 31'i tutuklu 86 sanığın yargılanmasına yarın Silivri'de başlanacak.

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin eski Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın da aralarında bulunduğu 31'i tutuklu 86 sanığın yargılanmasına yarın Silivri'de başlanacak. 

TUSKON'un Başkanı Rızanur Meral, TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Muhammet Günay, eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı ile Faruk Güllü'nün de aralarında bulunduğu sanıklar, yarın Silivri'de ilk kez hakim karşısına çıkacak.  

120 SAYFALIK İDDİANAME 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nca hazırlanan iddianamede, Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un Başkanı Rızanur Meral ve Genel Sekreteri Mustafa Muhammet Günay 'firari' olmak üzere 31'i tutuklu 86 sanık bulunuyor. 

120 sayfalık iddianamede, MASAK raporları, 'Boran', 'Demir' ve 'Berat' kod adlı gizli tanık anlatımları, TUSKON 5. Olağan Genel Kurulu sandık kayıt ve hazirun listeleri, iletişim dinleme tutanakları, ihbar tutanakları, kayyım olarak atanan TMSF raporları, Bylock raporları, Bank Asya hesap dökümleri, Digitürk cevap yazısı, il dernekler müdürlüğünce gönderilen dernek üye kayıt listeleri ve sosyal paylaşım tespitleri delil olarak yer alıyor.

KAVURMACI İKİ KEZ TUTUKLANMIŞTI

Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı, soruşturma aşamasında 8 Eylül 2016'da tutuklandıktan sonra 4 Mayıs 2017'de sağlık sorunları gerekçe gösterilerek tahliye edilmişti. İddianameyi kabul eden İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi ise Kavurmacı hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı vermişti. Mahkeme kararında, Kavurmacı'nın cezaevinde kaldığı süre içinde Silivri Devlet Hastanesi'nin verdiği ‘Cezaevi koşullarında hayatını yalnız idame ettirir’ raporunu gerekçe göstermişti. Yeniden gözaltına alınan Kavurmacı, 17 Haziran 2017 tarihinde tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. 

CEZA İSTEMLERİ

İddianamede firari sanıklar Fetullah Gülen, Rızanur Meral ve Mustafa Muhammet Günay'ın anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs, TBMM'yi ortadan kaldırmaya teşebbüs ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis, terör örgütü kurmak ve yönetmek suçlarından ayrı ayrı 15'er yıldan 22.5'er yıla kadar hapis ve örgüt suçu kapsamında özel belgede sahtecilik suçundan da ayrı ayrı 1'er yıldan 3'er yıla kadar hapis cezası isteniyor. 

KAVURMACI'NIN 15 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Sanıklardan Ramazan Erdem, Serkan Ercan ve Süleyman Tari'ye örgüt suçu kapsamında özel belgede sahtecilik ve silahlı terör örgütüne üye olmak suçlarından 8.5 yıldan 18'er yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, aralarında Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü'nün de bulunduğu 80 sanığın ise silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 7.5 yıldan 15'er yıla kadar hapsi isteniyor. (İstanbul/DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakan Ahmet Arslan: Türk Telekom’a kayyım atanmayacak

SONRAKİ HABER

F Oturumu’nun 402'ncisinde Erdal Özel'in serbest bırakılması istendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa