22 Ekim 2017 12:10

Yola saçılan pamuklar ‘geçim kaynağı’ oldu

Urfa’da pamuk üreticileri tarlalarda hasada başladı. Yoksul aileler ise yola saçılan kirli pamukları toplayıp satarak geçinmeye çalışıyor.

Yola saçılan pamuklar ‘geçim kaynağı’ oldu

Paylaş

Ali LEYLAK

Türkiye'nin pamuk üretiminin önemli bölümünün yapıldığı Urfa’da üreticiler tarlalarda hasada başlarken, yoksul aileler de yola saçılan kirli pamukları satararak ev ekonomisine katkı sağlıyor.

Tekstil, yağ sanayi ve hayvancılık sektöründe önemli oranda ham madde sağlayan pamuk hasadının başlamasıyla birlikte bölgede 'beyaz altın' olarak adlandırılan pamuk tarlalarında sabahın ilk ışıklarıyla tarlaların yolunu tutan ve akşama kadar pamuk toplayan işçilerle dolup taşıyor. Satılmak için özel kasa yapılan kamyon ve traktörlere istiflenen pamukların geri kalan kirli veya yola saçılmış pamuklar ise çoğu Suriyeli olmak üzere yoksul ailelerin geçim kaynağı olmaya başladı. Kamyonlardan yola savrulan kirli pamukları toplayan yoksul aileler, bunları kilosunu 1 lira 20 kuruştan yol kenarına kurulan seyyar komisyonculara satıyor. Şanlıurfa-Akçakale karayolu üzerinde aralarında kadın ve çocukların bulunduğu kişiler gün boyunca torbalarına istifledikleri kirli pamukları satarak aile ekonomilerine katkı sağlamaya çalışıyor.

GÜNDE 40-50 LİRA KAZANIYORLAR

Yol kenarındaki kirli pamukları toplayan yoksul aile
Kamyonlardan yola savrulan kirli pamukları toplayan yoksul aileler, bunları kilosunu 1 lira 20 kuruştan yol kenarına kurulan seyyar komisyonculara satıyor. (Fotoğraf: Ali Leylak/DHA)

Yolda pamuk toplamanın tarlaya göre çok kolay olduğunu ifade eden Abbas Akbaş, “Benim 6 çocuğum var. Onlara bakabilmek için yol kenarına saçılan bu pamukları topluyorum. Bazen günlük 40- 50 kilo pamuğu bu yolda topluyorum. Daha sonra bunu yol kenarındaki komisyonculara yarı fiyatına satarak elime 40- 50 lira geçiyor” dedi.

EV İHTİYAÇLARI İÇİN...

Yol kenarında pamuk toplayan Suriyeli Muhammet Faris ise, “Ben ve oğlum yol kenarına saçılan bu pamukları toplayarak satıyoruz. Elimize geçen 30- 40 lirayı ev ihtiyaçlarında kullanıyoruz” diye konuştu. (Urfa/DHA)

ÖNCEKİ HABER

‘Tutuklular mutfakta yatırılıyor’ iddiası

SONRAKİ HABER

Adana'da bir erkek tartışma bahanesiyle eşini öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa