22 Ekim 2017 10:04

Ağaçlardan meyve yemek tek şartla helal: Zarar vermeyin

Erzincan’da meyve bahçelerine asılan 'Bu köydeki ağaçlardan zarar vermeden meyve yiyebilirsiniz, helaldir' yazılı tabelalar dikkat çekiyor.

Paylaş

Erzincan'a 115, İliç’e yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki 45 haneli Dikmen Köyü'nde köy derneği ve halkın işbirliği ile yaklaşık 3 kilometrelik yol güzergahına 700 meyve fidanı dikildi. Köylüler tarafından sulaması ve bakımı yapılan fidanlar meyve vermeye başlayınca köy derneği yönetimi ilginç bir karar aldı. Anayoldan köye çıkan yaklaşık 7 kilometrelik yola 'Bu köydeki ağaçlardan zarar vermeden meyve yiyebilirsiniz, helaldir' yazılı tabelalar asıldı. Köye gelenleri direklere asılı bu tabelalar karşılıyor.

İstanbul'da oturan ve yaz aylarını köyünde geçiren 60 yaşındaki Mülazim Karaca, köy derneğinin desteği ile köy ve çevresinde ağaçlandırma çalışması yaptıklarını ifade ederek, köye çıkan yola yaklaşık 700 meyve fidanı diktiklerini söyledi. Köylerini güzelleştirmek için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Karaca, “Köyümüz iki ilçeyi bağlayan yol güzergahı üzerinde olması nedeniyle ziyaretçimiz çok oluyor. Yolun iki tarafına dikilen meyve ağaçlarından gelip geçen herkes istediği şekilde yiyebilir, yalnız ağaçlara zarar vermemek şartı ile. Canı çeken herkes güzelce yesin” diye konuştu.

Köyde oturan Ali Karaca ise “Zarar vermemek şartı ile helal olsun yazılı tabelalar astık. Köyümüzün çevresine elma, armut, şeftali, kiraz, dut gibi çeşitli meyve ağaçları dikerek yeşillendirdik. Ağaçlandırmaya önem veriyoruz. İstiyoruz ki köyümüze gelen misafirlerimiz de bizim kadar yeşile değer versin” dedi. (DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Çatıdaki yangını izleyenlere çay servisi yaptı

SONRAKİ HABER

Bağdat'ta hükümeti protesto eden halka ateş açıldı: 1'i gazeteci 17 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa