21 Ekim 2017 15:18

İHD'den ESP, ETHA ve EHB'ye yönelik operasyona tepki

İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi: Avukatlar Nihat Göktaş, Özlem Gümüştaş, Sezin Uçar ve ETHA çalışanları ile ESP üyelerini serbest bırakın

Paylaş

İnsan Hakları Derneği İstanbul Derneği 19 Ekim gecesi, sabah 02.00 civarında başlatılan operasyonda İHD Hapishane Komisyonu üyesi Nihat Göktaş ve önceki dönem İHD yöneticisi avukat Özlem Gümüştaş ile avukat Sezin Uçar ile Etkin Haber Ajansı(ETHA) çalışanları ile Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) üyelerinin işkence edilerek gözaltına alınmasına tepki gösterdi. Gözaltına alınanların serbest bırakılması çağrısı yapan İHD İstanbul Şubesi, muhalif basına, demokratik örgütlere ve insan hakları savunucularına yönelik baskılarına son verilmesini istedi. İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesinin açıklaması şöyle:

"İnsan hakları savunucularını, hukukçuları, özgür basın çalışanlarını ve giderek bütün muhalefeti susturmaya yönelik baskılar artarak devam ediyor.
 
19 Ekim gecesi sabah 02.00 civarında başlatılan operasyonda bu kez de, derneğimiz Hapishane Komisyonu üyesi Nihat Göktaş ve önceki dönem yöneticilerimizden avukat Özlem Gümüştaş ile avukat Sezin Uçar, Etkin Haber Ajansı(ETHA) ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi çalışanlarının da içinde bulunduğu bir gurup muhalif işkence edilerek gözaltına alındı.
 
ETHA muhabiri Havva Cuştan’ın bulunduğu eve yapılan baskında; arama kararı göstermemeleri, kendilerini Özel Harekat olarak adlandıran maskeli polislerin evde bulunan kadınlara yönelik işkence ve kötü muamele uygulamaları, üzerlerine silah doğrultarak tecavüzle ve öldürmekle tehdit etmeleri, duvarlara “bozkurtlar geldi” yazmaları, üç hilal resimleri çizmeleri ve sarı kırmızı yeşil renkli bir fular ile evde bulunanların basın kartlarını yakmaları; pek çok hukuksuzluğa ek olarak nefret yaklaşımının vardığı noktayı göstermesi bakımından göz ardı edilemeyecek kadar dikkat çekicidir.
 
İstanbul Emniyet Müdürlüğünde gerçekleştirdiğimiz ziyarette ayrıca; ileri derecede wernike korsakof hastası olan ve ek olarak önemli sağlık sorunları bulunan Hapishane Komisyonumuz üyesi Nihat Göktaş’ın sağlık durumunun gözaltı koşullarına bağlı olarak hızla kötüleştiği görülmüştür.
 
Emniyetteki ziyaretimiz sırasında Avukat Özlem Gümüştaş; gözaltına alınmalarına gerekçe gösterilen soruşturmada savcıya aylar önce dilekçe vererek ifade vermek istediklerini, ancak savcının gerek olursa çağırırız diyerek kendilerini geri gönderdiğini, bu başvurudan aylar sonra ise gece yarısı evleri basılarak gözaltına alındıklarını ifade etmiştir.
 
Görülen o ki mesele gerçeği ortaya çıkarmak değil, itirazı olan kim varsa baskı altına alarak susturmaktır. Nitekim bir gün öncesinde; insan hakları ve demokrasi mücadelesine katkılarıyla da bilinen Osman Kavala’nın asılsız suçlamalarla gözaltına alınması ve hem şahsına hem de insan hakları savunucularına yönelik iktidar medyasında başlatılan linç kampanyası da yine muhalefete yönelik baskının başka bir görünümüdür.
 
İktidar her hareketi ile hiçbir itiraza tahammülü olmadığını gösterse de; insan hakları savunucuları olarak bunca hukuksuzluğa, bunca hak ihlaline, adaletsizliğe karşı susmayacağımızı bilmelidir.
 
Haksız suçlamalarla gözaltına alınanlar derhal serbest bırakılmalı, muhalif basına, demokratik örgütlere ve insan hakları savunucularına yönelik baskılarına son verilmelidir." (HABER MEREKZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İspanya, Katalonya hükümetini feshetti

SONRAKİ HABER

Lübnan'daki eylemlerde bir kişi kendini ateşe verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa