21 Ekim 2017 11:58
Son Düzenlenme Tarihi: 21 Ekim 2017 18:40

Edward Snowden'dan hak savunucuları için mücadele çağrısı

Edward Snowden'dan tutuklu hak savunucuları için video mesaj: Bana katılın ve birlikte Türkiye'deki insan hakları savunucularına destek verelim.

Edward Snowden'dan hak savunucuları için mücadele çağrısı

Paylaş

Amerikan Ulusal Güvenlik Teşkilatı'nın (NSA) dinleme bilgilerini ifşa ederek bir dizi skandalı ortaya çıkaran Edward Snowden, bir video majıyla 100 günün üzerinde bir süredir özgürlüklerinden mahrum olan insan hakları savunucularına destek verdi.

Uluslararası Af Örgütü tarafından yayımlanan videoda Snowden şu ifadeleri kullandı: “Ben Edward Snowden. Bu dünyada adil olmayan şeyler var. Ancak böyle kalmak zorunda değil. Uluslararası Af Örgütü, bunu yapmak çok zor iken bana destek oldu. Şimdi onlara destek olma sırası bizde. Uluslararası Af Örgütü'nün Direktörü ve Yönetim Kurulu Başkanı insan haklarını savundukları için cezaevindeler. Yalnız olduğunuz ve en çok ihtiyaç duyduğunuz o anda dış dünyadan destek almanın ne demek olduğunu biliyorum. Bana katılın ve birlikte Türkiye'deki insan hakları savunucularına destek verelim.”

Video, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi İdil Eser ve Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç’ın da aralarında bulunduğu 11 insan hakları savunucusu hakkında açılan davanın 25 Ekim’de İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde yapılacak ilk duruşması öncesinde yayımlandı.

Eser ve beraberindeki 10 hak savunucusu 5 Temmuz’da İstanbul Büyükada’da düzenledikleri bir çalıştay sırasında gözaltına alınmıştı. Hak savunucularından 2’si daha sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilirken, 8’i halen cezaevinde. Taner Kılıç ise bundan bir ay önce İzmir’de tutuklanmıştı. Kılıç ayrıca 26 Ekim’de farklı bir davada mahkeme önüne çıkacak. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

ABD'den Rakka'daki Öcalan posteri açıklaması

SONRAKİ HABER

Öldürülen Ahmet Yıldız'ın davasında yine tutuklama yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa