21 Ekim 2017 10:43

Semih Özakça: Sevinemedim, Nuriye hâlâ içeride

Açlık grevindeki Semih Özakça ilk açıklamasını yaptı: Tahliyeme sevinemedim, Nuriye Gülmen'in tahliye edilmemesi beni açıkça öfkelendirdi.

Paylaş

İşlerine iade talebiyle 227 gündür açlık grevinde olan tutuklu öğretmen Semih Özakça, thliye edildikten sonra konuştu: Nuriye Gülmen'in tahliye edilmemesi beni açıkça öfkelendirdi, kendi tahliyeme sevinemedim.

Açlık grevinde olan tutuklu eğitimciler Semih Özakça ve Nuriye Gülmen'in dün üçüncü duruşması gerçekleşti. Mahkeme Semih Özakça'nın elektronik kelepçe şartıyla tahliye edilmesine, Nuriye Gülmen'in ise tutukluluğunun devamına karar verdi. 

151 gün sonra cezaevinden çıkan Semih Özakça Cumhuriyet’ten Şeyma Paşayiğit’e konuştu. Özakça, “Nuriye-Semih demenin, işimi geri istiyorum demenin bir bedeli var ülkemizde. Bu bedeli biz eksiksiz ödeyeceğiz ama sonunda mutlaka kazanacağız” dedi.

Dün akşam, tahliye kararından saatler sonra Sincan Cezaevi’nden ambulansla çıkartılan Özakça, sivil polisler eşliğinde evine geldi. Özakça, cezaevindeki koşulları şöyle anlattı: “Hapishanede birçok kötü uygulama ile karşılaştık. Baskı ve işkence ile karşılaştık ve tehditlerle karşılaştık. Burada en son tehdit olarak da zorla müdahale tehdidiydi. Hastaneye kaldırıldık zorla müdahale için. Zorla müdahalenin ölüm olduğunu biliyoruz. İnsanların zorla müdahalelerde nasıl yaşıyan ölü haline geldiğini, kendi bilincini kaybettiğini, çocuklaştığını, yürüyemediğini, sakat kaldığını biliyoruz. Biz yaşayan ölü olmak istemedik. Ölmek de istemedik. Tam tersine yaşamak için, işimizle hakkımızla, emeğimizle yaşamak için direnişi seçtik. Direnmeye de devam edeceğiz. Bizim tek çıkar yolumuz bu kaldı. Kazanacağımıza inanıyorum.”

‘SEVİNEMEDİM’

Nuriye Gülmen’in tahliye edilmemesine tepki gösteren Özakça, “Şu anda Nuriye Gülmen hala tutuklu ve hastanede zorla müdahale saldırısı ile karşı karşıya. Onun tahliye edilmemesi beni açıkça öfkelendirdi kendi tahliyeme sevinemedim” dedi. İşlerini geri alana kadar mücadelelerine devam edeceklerini belirten Özakça, “Bizim temel hedefimiz işimize dönmek olduğu için ‘içerde veya dışarda direnişimiz devam edecek’ demiştik. Nuriye-Semih demenin, işimi geri istiyorum demenin bir bedeli var ülkemizde. Bu bedeli ödeyeceksek, eksiksiz ödememiz lazım. Bu bedeli biz eksiksiz ödeyeceğiz ama sonunda mutlaka biz kazanacağız” dedi. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gazeteci Murat Çelikkan tahliye edildi

SONRAKİ HABER

Tüm Bel-Sen: İBB'ye yönelik bütçe kısıntıları ve yetki gasbı uygulamaları kayyumdur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa