29 öğrenci zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Konya'da 29 ortaokul öğrencisi, okulun bahçesinde bulunan çeşmeden su içtikten sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Çeşme suyu kaçak çıktı.

20 Ekim 2017 15:53
Paylaş

Konya'da 29 ortaokul öğrencisi, okulun bahçesinde bulunan çeşmeden su içtikten sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı. Çeşme suyu kaçak çıktı.

Olay, merkez Selçuklu ilçesi Şehit Abdullah Tayyip Olçok İmam Hatip Ortaokulunda meydana geldi. Okulda, beden eğitimi dersi için bahçede bulunan çocuklardan bazıları ile teneffüse çıkan bazı öğrenciler okulun arka bahçesinde bulunan çeşmeden su içti.

Bir süre sonra mide bulantısı, baş dönmesi, kusma gibi şikayetlerle rahatsızlanan çocuklar durumu öğretmenlerine bildirdi. Bunun üzerine 29 öğrenci çeşitli hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

KOSKİ (Konya Su ve Kanalizasyon İdaresi) ekipleri de okula gelerek çeşmeden su numunesi aldı ve 
suyu kesti.

Öğrenciler yapılan ilk tedavilerinin ardından taburcu oldu.

Suda yapılan ilk tahlil sonuçlarına göre suyun temiz olduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilieri, ''Öğrencilerimiz baş dönmesi ve mide bulantısı şikayeti üzerine hastaneye kaldırılmıştı. Yapılan tedavilerinin ardından her hangi bir zehirlenme tanısı konmadığı için taburcu oldu. Bahçedeki çeşmedeki su, Konya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı KOSKİ'nin kent genelinde sokaklardaki tatlı su çeşmesi olarak adlarılan şebeke hattından gelen ve içilen bir suydu. KOSKİ tarafından yapılan ilk tahlil sonuçlarına göre suyun temiz olduğu belirlendi. Ancak konuyla ilgili inceleme sürüyor'' dedi.

OKULDAKİ ÇEŞME SUYU, KAÇAK KUYU SUYU ÇIKTI

Şehit Abdullah Tayip Olçok İmam Hatip Ortaokulu’nun bahçesindeki suyun, kaçak kuyudan temin edildiği ortaya çıktı. Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, tarafından yapılan araştırmada, çeşme suyunun KOSKİ'ye bağlı tatlı su çeşmesi olarak adlandırılan sokak çeşmesi şebeke hattına bağlı olmadığını belirledi. 

KOSKİ'den yapılan açıklamada okulun 15 Temmuz darbe girişimi öncesi özel bir okul olan okulun, darbe girişiminin ardından FETÖ bağlantısı olduğu gerekçesiyle Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılarak Milli Eğitim Bakanlığı'na devredildiği hatırlatırdı. Okul bahçesindeki suyun şehir şebekesinden bağımsız açılan bir kuyudan temin edildiği belirtilen açıklamada, ''29 öğrencinin zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırılması üzerine hemen okula sevk edilen Konya Büyükşehir Belediyesi KOSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, akredite laboratuvarında incelenmek üzere su numunesi aldı. Numuneler üzerinde yapılan incelemelerde, suyun klorlanmadığını tespit eden KOSKİ ekipleri, suyun şehir şebekesine bağlı olmadığından şüphelenerek tekrar ayrıntılı inceleme yaptı.'' denildi.

KOSKİ Genel Müdürü Ercan Uslu'nun katıldığı incelemede suyun temin edildiği kuyunun üzerinin bordür taşlarıyla kapalı olduğu belirtilerek, "Yapılan incelemede suyun kendi kuyularından temin edildiği, kuyunun da bordür taşlarla gizlendiği tespit edildi. Hijyenden uzak, kontrolsüz olarak musluklara verildiği görülen suyun, ciddi tehlike oluşturması dolayısıyla KOSKİ Genel Müdürlüğü tarafından okula ait olan kuyu hattı tamamen iptal edildi. Şehir şebekesinden beslenmesi sağlanan okulun, depo ve iç şebekesinde dezenfeksiyon çalışması yapıldı'' ifadeleri kullanıldı.(Konya/DHA)

ÖNCEKİ HABER

Tuğrul Eryılmaz'a 1 yıl 3 ay hapis

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa