20 Ekim 2017 03:31

'İşçinin canına değil, paraya önem veriyorlar!'

Şırnak'taki maden göçüğünde hayatını kaybeden Abdullah Kayar'ın dayısı Evrensel'e konuştu.

Paylaş

Beyar ÖZALP
Şırnak

Şırnak’ta maden ocağında yaşanan göçükte hayatını kaybeden 7 işçiden Abdullah Kayar’ın dayısı Hacı İnan, bölgede olan madenlerde işçilerin ölümle burun buruna çalıştığına dikkat çekerek, madenlerde işçi sağlığı ve güvenliği önlemenin olmadığını vurguladı. İşçinin canına değil, kazanacakları paraya önem verildiğini dile getiren İnan, önlem alınmazsa yine ölümlerin yaşacağına dikkat çekti.

Şırnak

Salı günü Şırnak’ta maden ocağında yaşanan göçükle hayatını kaybeden 7 işçiden biri olan Abdullah Kayar’ın dayısı Hacı İnan Evrensel’e konuştu. Yeğeninin 45 yaşında olduğunu ve yıllardır madenlerde işçi olarak çalıştığını söyleyen İnan “Abdullah kendini bildi bileli madenlerde çalışıyor. 5 yıldır da aynı madende çalışıyordu. Göçüğün olduğu madende çalışmıyor hemen yanında ki madende çalışıyor o gün işçiler çay molası verirken o da onların yanına gelerek çay içiyor ve o esnada göçük meydana geliyor” dedi. 

‘ŞIRNAKLILAR, ORADA ÇALIŞMAYA MECBUR’

Medya’da çıkan madenin kaçak olup olmadığı üzerine yapılan tartışmalara tepki gösteren İnan “Bugün madenin kaçak olup olmadığından daha önemli bir şey var. Şırnak halkının bu madenlerde çalışmak dışında başka alternatifleri yok. Madenlerde denetimler artırılmalı, işçi sağlığı ve güvenliği konusunda önlemler alınmalıdır. Biz bugün işçiler nasıl daha iyi koşullarda çalışabilirler onu tartışmalıyız. O madenler ruhsatlı da olsa kaçak da olsa bir şekilde işçiler orada çalışmaya mecburdur” diye konuştu.

‘MADENLERDE TEKNİK PERSONEL BİLE YOK’

Madenlerde ki çalışma koşullarına hakkında bilgi veren İnan, kanunlara göre madenlerde teknik personelin çalıştırılmasının zorunlu olduğunu vurgulayarak, “Şırnak’ta ki madenlerde ne mühendis ne de başka bir teknik personelin çalıştırılmıyor. Madencilerin sembolü olan baret bile kullanmıyorlar. Madenlerde baretin ne olduğunu bile bilmeyen birçok kişi çıkacaktır. Burada işçinin canın hiçbir önemi yok, tek önemli olan ne kadar para kazandıklarıdır” dedi. Madenlerin olduğu bölgede çalışma alanların çok dar olduğuna dikkat çeken İnan, “Çalıştıkları alan çok dar eğer biraz geniş bir alan olsaydı işçilerin kaçabileceği bir alan olurdu. Bakın kurtarma ekipleri ve ambulanslar olay olduktan bir buçuk saat sonra ancak gelebilirdiler. Bunun nedeni madenlerin olduğu yere ulaşımın çok zor olduğu ikincisi ise yeterli iletişimin kurulamamasıdır” diye konuştu.

Şırnak

‘DEVLET İSTERSE BU ÖLÜMLERİ ÖNLEYEBİLİR’

 İşçilerin günde yaklaşık 12 saat çalışıp asgari ücret aldıklarını belirten İnan “Şırnak halkı olarak bu tramvayı sürekli olarak yaşıyoruz. Basına yansımayan birçok kaza oluyor  her yıl ortalama 10 işçi madenlerde meydana gelen kazalarda hayatını kaybediyor yine bir çok işçi yaralanıyor” diyerek, yetkililerin biran önce gerekli önlemleri almasını istedi. Bölge de bulunan madenlerin yüzde seksenine yakının ruhsatsız olduğunu ifade eden İnan, “Bu madenlerden çıkan kömür fişlendiriliyor, çeşitli fabrikalara veriliyor. Gayri resmi bir şekilde bunun vergisini devlet alıyor ve bunun da bilincindeler ama insan hayatını bu kadar önemsememelerine bir anlam veremiyorum. Devlet isterse bu ölümleri önleyebilir” dedi. 

 

‘ÖNLEM ALINMAZSA YİNE ÖLÜMLER OLUR’

Şırnak'ın bir maden bölgesi olduğunu hatırlatan İnan “Bugün gerekli önlemler alınmasa yarın yine göçükler olacak ve belki de daha büyük facialar yaşayacağız” dedi. Madenim şimdilik çalışmalarını durduğunu belirten İnan, 10 gün sonra yine yeniden eski kara düzenle çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Evrensel ile yeniden buluşmak

SONRAKİ HABER

Muradiye, Özalp ve Başkale belediye eş başkanlarına gözaltı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa