20 Ekim 2017 04:17

İZENERJİ'de ihale öncesi taşerona karşı mücadele kararı!

İZENERJİ işyeri temsilcileri, yeni ihale öncesi işyerlerine taşeron firmaları sokmamak için mücadele etme ve gerekirse iş bırakma kararı aldı. 

İZENERJİ'de ihale öncesi taşerona karşı mücadele kararı!

Paylaş

Metehan UD
İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen, temizlik, sağlık, su ve kanal idaresi, arıtma ve idari işler gibi onlarca birimi kapsayan hizmet alım ihaleleri yakın zamanda yapılacak. İlk ihale 30 Ekim’de İZSU’da çalışan 480 işçinin yaptığı işlerin ihalesi olacak. Önümüzdeki aylarda ise şu anda İZENERJİ Şirketi tarafından yürütülen ve 4 bine yakın işçiyi ilgilendiren belediye hizmetleri için ihale yapılacak.

İZENERJİ
İşçiler, taşeron firmaları sokmamak için mücadele etme ve gerekirse iş bırakma kararı aldı. 

Başlayacak ihaleler öncesinde DİSK/Genel İş İzmir 2 No’lu Şube’de örgütlü İZENERJİ işyeri temsilcileri bir araya geldi. DİSK/Ege Bölge Temsilciliğinde yapılan temsilciler kurulu toplantısının ana gündemi ihale sürecinde taşeronlaştırmaya karşı verilecek mücadele oldu. 
Toplantıda yapılan tartışmalar sonucunda, işyerlerine kesinlikle taşeron şirketlerin sokulmama kararı alındı. İhale süreçlerinde kitlesel eylemlerin yapılması da kararlaştırıldı. Ayrıca ihalelerin herhangi birisinin taşeron firmaya verilmesi durumunda 18 birimin tamamında iş bırakılarak taşeron firmaya çekilme çağrısında bulunulması kararlaştırıldı.  

‘TAŞERONLAŞTIRMA ARTIYOR’

Alınan kararlarla ilgili konuştuğumuz Şube Başkanı Arif Yıldız, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde son dönemde artan taşeronlaştırmaya dikkat çekerek “İhalelere belediye şirketleri sokulmayarak işler taşeron şirketlere veriliyor. Ana arterlerin, durakların temizlenmesinden büroların temizliğine kadar pek çok birimde taşeron şirketler girdi. Bu durum işçileri rahatsız ediyor. İhaleleri alan şirketlerin geçmişi karanlık. Daha öncesinde işçileri mağdur ettiler ve aynı şeyin bir daha yaşanmasına izin vermeyeceğiz. İşyerlerimizde bunun bilgilendirmesini de yapacağız. Önümüzdeki günlerde bununla ilgili büyük bir eylem yapmayı planlıyoruz. OHAL koşullarında yapılacak eylem bütün emek güçlerine cesaret verecektir” dedi. 

‘ASIL TALEBİMİZ KADRO’

Hükümetin bir kez daha gündeme getirdiği taşeron işçilere kadro vaadine değinen Yıldız şunları söyledi: “Talebimiz kadro ama onların söylediği gibi değil. Ortada henüz bir taslak yok sadece söylentiler var. Her defasında seçim yaklaştıkça temcit pilavı gibi önümüze sunuyorlar. İhale sıkıntıları yaşıyoruz. Koşulları uygun olan bir şirketin gelip ihaleye girmesi durumunda işçiler mağdur olacak. İhale süreçlerinde satılan bir metaya dönüşüyor işçiler. Bunun tek bir koşulu var ve daimi işçiliğin getirilmesi. Bu da mücadelemizin ana talebi.”

 

ÖNCEKİ HABER

Yeni torba yasa, Çalışma Bakanlığı denetimini kaldırıyor

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa