20 Ekim 2017 04:00

Vize krizi, ODTÜ Suny Programı öğrencilerini vurdu

Vize krizi, bir çok kesimi mağdur ederken, ODTÜ-SUNY programı öğrencileri de bu krizden etkilendi.

Vize krizi, ODTÜ Suny Programı öğrencilerini vurdu

Paylaş

Ares KOCAOĞLU
ODTÜ

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizinden etkilenenlerin önemli bir kısmı da ODTÜ SUNY programı öğrencileri. Belirli yıllarda program kapsamında eğitimlerini State University Of New York’ta alan öğrenciler, dış politikada gelinen aşamaya tepkili, geleceklerinden ise kaygılı. 
ABD Büyükelçiliğinin “Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır” açıklamasıyla ABD ile Türkiye arasında uzun süredir yaşanan kriz başka bir boyuta ulaştı. 

Vize krizi, bir çok kesimi mağdur ederken, ODTÜ-SUNY programı öğrencileri de bu krizden etkilendi. Belirli yıllarda eğitimlerini State University Of New York’ta alan öğrenciler, krizden dolayı gelecek hakkında endişeli. 

SUNY İngilizce Öğretmenliği öğrencisi Eylül Metin yaşanan sürecin etkisini şu sözlerle anlatıyor: “SUNY programının amacı çift diploma almak. Vize sorunu yüzünden ABD’ye gidemez ve eğitimimi tamamlayamazsam halihazırdaki eğitim planım aksayacak.” SUNY-Küresel Siyaset Ve Uluslararası İlişkiler öğrencisi Alper Aldan da vize krizinin sadece iki ülkenin vatandaşlarını ilgilendiren önemsiz bir konu olmadığı, iki ülkenin de siyasi gündemini ve ekonomik ilişkilerini etkileyen hatta tüm dünyayı yakından ilgilendiren bir gerilimin sonucu ortaya çıktığını söylüyor. Dış politikadaki bu sorunları yanlış bulduğunu ve sermaye ilişkileri doğrultusunda gerçekleştiğini ifade eden SUNY-İşletme öğrencisi Baran Kesgin ise, “Yaşamlarımız doğrultusundaki taahhütlerin anlık kararlarla iptal edilmesini kesinlik güvenli bulmuyorum” diyor. SUNY İşletme öğrencisi Saffet Bulur da kendini ODTÜ’de dahi güvende hissetmediğini dile getiriyor ve ilişkilerin normale dönmesi gerektiğini ifade ediyor.

SUNY-İşletme öğrencisi Yvette MAH ise AKP’nin dış politikasının kendisini Türkiye’nin dışına çıkamayacak noktaya getireceğinden endişe ettiğini belirtiyor, “Bu sorunlar özellikle yabancı uyruklu öğrenciler için memleketlerine dönememek gibi ciddi sorunlar doğurabilecek” diyor. Moskova’ dan gelen SUNY-İşletme öğrencisi Beste Sarpkaya da “Bu işin sonunda ailelerimizi dahi göremeyebiliriz. Hükümet daha dikkatli davranmalı” ifadelerini kullanıyor. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

ODTÜ’lü öğrenciler geleceğinden kaygılı

SONRAKİ HABER

Jinnews muhabirleri Canözer ve Elyakut serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa