20 Ekim 2017 04:05

ODTÜ’lü öğrenciler geleceğinden kaygılı

ODTÜ'ye yeni kayıt yaptırmış öğrencilere yapılan ankette, öğrencilerin yüzde 85'inde ortalamanın üzerinde bir gelecek kaygısı var. 

Paylaş

Onur Ersöz MERCAN 
Sinancem ALİKOÇ 
Ankara

Liseyi bitirip, sınavı atlatarak ODTÜ’ye yeni kayıt yaptırmış öğrencilerle bir anket çalışması gerçekleştirildi. Anketin sonuçlarına göre öğrencilerin yüzde 87’si üniversite yönetimlerinin demokratik işlemediğini düşünürken, yüzde 85’inin ise ortalamanın üzerinde bir gelecek kaygısı var. 

Liseler ve üniversiteler bu yıl da pek çok sorunla açıldı. Tartışmalı eğitim müfredatı, liseye ve üniversiteye giriş sınavının değiştirilmesi gündemin sıcak maddeleri olmaya devam ederken, bu konular üniversitelerde de yoğun olarak tartışılıyor. Konuyla ilgili ODTÜ'den bir grup öğrenci de üniversiteyi bu yıl kazanarak ODTÜ’ye gelmiş hazırlık öğrencileri ile bir anket yaptı. Ankete 300 öğrenci katılırken, öğrenciler lise ve üniversite müfredatından gelecek kaygılarına, parasız eğitim hakkı tartışmalarından üniversite yönetimlerinin işleyiş biçimine kadar bir çok konu hakkında görüşlerini belirtti. 

ÜNİVERSİTELERDE DEMOKRASİ YOK

Anket kapsamında öğrencilerin yüzde 87’si üniversite yönetimlerinin demokratik işlemediğini düşünüyor. Öğrenciler, “Sağlıklı soruşturma yürütülmeden akademisyenler üniversiteden atılıyor. Rektörler seçimle değil, atamayla geliyor” diyor. Bunun yanı sıra öğrencilerin yüzde 90’ı üniversite yönetimlerinde öğrencilerin doğrudan söz hakkı olması gerektiğini düşünüyor. Öğrenciler, üniversitelerin demokratikleşmesi için bunun hayati olduğunu belirtiyor. 

ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 85’İ GELECEĞİNDEN KAYGILI

Öğrencilere “Geleceklerinden ne kadar kaygılısınız?” diye de soruldu ve cevaplarını 1’den 5’e kadar numaralandırmaları istendi. (1= Hiç kaygım yok, 5= Çok kaygılıyım olmak üzere). Verilen cevaplara göre öğrencilerin yüzde 85’i geleceği hakkında ortalamanın üzerinde kaygılı. Biyoloji, Genetik, Fizik ve Tarih gibi temel bölümlerde okuyan öğrenciler kaygılı öğrencilerin başında geliyor. Öğrencilerin yüzde 13’ü “hiç kaygım yok” derken bazı öğrenciler buna gerekçe olarak da şunu gösteriyor: “Hiçbir şey yapamasak da ailemizin işini devam ettiririz”

MÜFREDATIN BİLİMSELLİĞİ SORGULANIYOR

Son günlerde çokça tartışılan konulardan biri de eğitim müfredatı. Üniversitelerin müfredatlarının bilimsel olduğunu düşünen öğrenci sayısı 125 iken, aksini düşünenlerin sayısı 116. Geri kalanlar ise kararsızlar. Öğrenciler üniversite müfredatlarına hakim olmadıklarını da ekliyor. Lise müfredatı söz konusu olduğunda ise öğrencilerin sadece yüzde 6’sı lise müfredatlarının bilime uygun olduğunu düşünüyor. “Evrim kuramının müfredattan çıkarılması” ve “kadınlara dair müfredatta yer alan cinsiyetçi ifadeler” en çok tepki çeken konulardan. Ayrıca Türkiye’deki eğitim sistemi ve müfredatının öğrencilerin gelişimini olumlu etkilediğini düşünenlerin oranı sadece %20. 

‘İHTİYAÇLAR ÖĞRENCİNİN CEBİNDEN ÇIKIYOR’

Yine öğrencilerin yüzde 38’i Türkiye’de parasız eğitim hakkının olduğuna inanmıyor. Öğrenciler bunun bir anayasal hak olmasına rağmen uygulanmadığını düşünüyor. Bir öğrenci hazırlık eğitimi için alması gereken kitapların korsan almasına rağmen 70 liraya mal olduğunu ifade ederken herhangi bir burs alamadığını da ifade ediyor.

Parasız eğitim hakkının fiilen gasp edildiğini belirten başka bir öğrenci ise ne ODTÜ’den ne de KYK’dan yurt çıkmadığını ve 1000 liralık kirayı iki arkadaşıyla bölüşmek durumunda kaldığını ifade ediyor. Türkiye’de parasız eğitim hakkı olduğunu düşünenlerin büyük bir kısmı da bunun yeterli olmadığını ve kısmen sağlandığını ekliyor. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Avrupa Ligi'nde 3'üncü hafta tamamlandı

SONRAKİ HABER

Gentes işçileri: Ücretlerimizin gasbedilmesinde Cezayir devleti de sorumlu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa