'Toplu taşımada yaşlılara yer verirken iki kere düşünün'

'Toplu taşımada yaşlılara yer verirken iki kere düşünün'

İngiltere’nin Halk Sağlığı Klinik Danışmanı Sir Muir Gray: Otobüste yaşlılara yer verirken 2 kez düşünün. Ayakta durmak onlar için harika bir egzersiz

İngiltere'de bulunan Oxford Üniversitesi'nden bir profesör toplu taşımada yaşlılara yer verilmemesi gerektiğini belirtti.

Hürriyet'in aktardığına göre İngiltere’nin Halk Sağlığı Klinik Danışmanı Sir Muir Gray, yaşlıların günde 10 dakika yürümeye gayret etmesini belirtirken yaşlıların yakınlarına asansöre binmek yerine onları merdiven çıkmak konusunda yüreklendirmelerini tavsiye ediyor.

İngiliz The Sun gazetesine demeç veren Gray, “Yaş aldıkça hareketsizliği değil bedensel aktiviteyi arttırmalıyız. Ailenizin yaşlılarını asansöre binmeye değil, merdiven çıkmaya teşvik edin” dedi. Gray sözlerini şöyle sürdürdü: “Metro ya da otobüste yaşlı birine yer verirken iki kez düşünün. Ayakta durmak onlar için harika bir egzersiz.”

The British Medical Journal’de (İngiliz Tıp Dergisi) yayınlanan yeni bir makalede, “Yaşlı insanları aktif tutmaya teşvik edecek her türlü toplu çaba, onların daha bağımsız şekilde yaşamalarına ve sosyal hizmetlere daha az ihtiyaç duymalarına yardımcı olacaktır” denildi.

'HAREKET AZALINCA SOSYAL HİZMETLER İHTİYACI ARTIYOR'

Makaleye konu olan raporda, zindeliğin yitirilmesinin yaşlılığın bir sonucu olarak görüldüğü ancak bunun tam tersinin geçerli olduğu belirtildi. Uzmanlar, hareketin azalmasının sosyal hizmetlere duyulan ihtiyacı arttırdığı görüşünde.

Araştırmalar, orta yaşlı ve yaşlı insanların düzenli egzersizlerle bedensel olarak en az 10 yaş gençleşeceğini ortaya koyuyor. Formda olmanın bilişsel becerileri arttırarak bunama riskini azalttığı da biliniyor. (DIŞ HABERLER)

Son Düzenlenme Tarihi: 20 Ekim 2017 09:08
www.evrensel.net