19 Ekim 2017 18:48

AB Bakanı Çelik: AB Zirvesi'nden birşey duymak istemiyoruz

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik bugün başlayan AB Zirvesi ile ilgili ‘zirveden Türkiye hakkında olumsuz birşey duymak istemiyoruz’ dedi.

Paylaş

Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, Avrupa Birliği'nin bugün başlayan zirvesi için, "Artık bugünkü zirveden Türkiye hakkında olumsuz birşey duymak istemiyoruz" dedi.

Çelik, resmi temaslar için bulunduğu Estonya’da, Türkiye’nin AB üyelik sürecine ve sığınmacı sorununa ilişkin değerlendirmeler yaptı. Ekonomi, savunma, güvenlik gibi konuların Türkiye olmadan Avrupa çerçevesinde ele alınmasının mümkün olmadığını vurgulayan Çelik, "Bu çerçevede Estonya Türkiye’nin öneminin ve büyüklüğünün farkında. Ukrayna geleneksel olarak da zaten Türkiye’nin AB’ye üyeliğini destekleyen bir ülke oldu” dedi. 

Brüksel’deki AB Zirvesi'nde konu başlıklarından birinin de Türkiye olacağını duyduklarını belirten Çelik, “Esasında Türkiye’ye teşekkür edilmesi gerekir" dedi ve ekledi:

"Son Avrupa seçimlerinde gördüğümüz gibi aşırı sağın yükselişinde önemli konulardan bir tanesi bunların göçmen meselesini istismar etmesidir. Türkiye’nin üç milyon mülteciyi insani sebeplerle ve vicdanen misafir etmesi Avrupa demokrasileri için de pozitif sonuç doğurmuştur. Eğer bunların hepsi Avrupa’ya gitseydi oradaki aşırı sağcılar bunu daha çok istismar edecek ve Avrupa demokrasisi, Avrupa siyasi haritası altüst olacaktı ve değişecekti. Bu sayede Türkiye aslında Avrupa’nın demokrasisini ve siyasi kültürünü korumuştur. Dolayısıyla Türkiye teşekkürü haketmektedir. Üstelik Türkiye’ye karşı verilen sözlerin hiçbiri tutulmamıştır.”

Almanya’daki seçimlere ilişkin açıklamalar yapan Çelik, "Seçimden sonra yeni bir başlangıç yapmak gerekir. Maalesef Alman politikacılar son derece 'irrasyonel' yaklaşım ortaya koydular” dedi ve Almanya Başbakanı Merkel ve Sosyal Demokrat Parti lideri Martin Schulz’u seçimler öncesinde Almanya’dan çok Türkiye’yi ve göçmenleri konuşmaları nedeniyle eleştirdi. 

Türkiye ve Almanya’nın ekonomik ilişkilerden oradaki vatandaşlara kadar ortak çok geniş ve büyük ajandaları olduğunu belirten Çelik, Almanya’nın Türkiye’ye uyarı olarak yaptığı ödenekler konusunun halen yanlış politikaların devam ettiğine dair işaret olarak yorumladı.

"Bunun Türkiye-AB ilişkilerine hiçbir faydası olmaz” diyen Çelik, AB’nin müzakereleri kesmek istemesi halinde durumunda Avrupa’nın moral üstünlüğünü kaybedeceğini ve Avrupa Birleşik Devletleri’ne dönüşeceğini söyledi ve “Bugünkü zirveden beklentim Türkiye ile ilgili olumsuz bir cümle duymak istemiyoruz, duymayacağımızı umuyoruz” diye ekledi. (DHA)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

9 ayda 63 bin 453 kişiye silah ruhsatı verilmiş

SONRAKİ HABER

İntihar eden Mehmet Keleş'in arabasında Ece Alça öldürülmüş olarak bulundu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa