19 Ekim 2017 14:13

KCK operasyonlarını başlatan TEM’cilerin dosyası ağır cezada

KCK operasyonlarını yürüten yürüten eski İstanbul TEM Şube Müdürlerinin de aralarında bulunduğu 11 polisin dosyaları Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi.

Paylaş

Cansu PİŞKİN
İstanbul

İstanbul'da KCK operasyonlarını yürüten eski İstanbul TEM Şube Müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse’nin de aralarında bulunduğu 11 polis hakkında “görevi kötüye kullanma”, “resmi belgede sahtecilik” ve “adil yargılamayı etkileme” suçlarından açılan davanın ilk duruşması görüldü. Davanın görüldüğü 26. Asliye Ceza Mahkemesi, görevsizlik kararı vererek dosyayı görevli Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. 

Çağlaya’daki İstanbul 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasında gazeteci Çağdaş Ulus’un avukatı Serkan Günel, KCK kapsamında tutuklanan Davut Uçar, Yüksel Genç, Ramazan Pekgöz ve Turabi Kişin adına katılma talebinde bulunan avukat Özcan Kılıç, sanık Mevlüt Korkmaz’ın avukatı hazır bulundu. Burdur Cezaevinde tutuklu bulunan Abuzer Budak’ın SEGBİS ile katıldığı duruşmaya, sanıklar Yurt Atayün ve Ömer Köse aynı saatlerde İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandıkları başka bir dava dolayısıyla katılamadı. 

MAHKEME, GÖREVSİZLİK KARARI VERDİ

Duruşmaya SEGBİS ile katılan sanık Abuzer Budak, tarafına yöneltilen iddiaların hangi belgelere dayandığını bilmesi gerektiğini söyleyerek savunma için süre talep etti. Davacı Çağdaş Ulus’un avukatı Serkan Günel, tutuklu sanıklar Atayün ve Köse’nin aynı suçlamalarla İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde FETÖ örgütü suçundan yargılandıklarını belirterek,  “Davaların benzer nitelikte olması sebebiyle mahkemeden görevsizlik kararı vererek dosyayı Ağır Ceza Mahkemesi’ne göndermesini talep ediyoruz” dedi. 

Davaya katılma talebinde bulunan avukat Özcan Kılıç ise, KCK soruşturması kapsamında 50 kişinin gözaltına alındığını 46’sının tutuklandığını hatırlatarak, “Müvekkillerimin de dahil olduğu fezleke konusu suçlamalarda iddianame ile dava açılan sanıklar görevliydi. Müşteki sadece Çağdaş Ulus gözükse de tüm diğer fezleke sanıkları için aynı uygulamalar gerçekleşmiştir” diye konuştu. Mahkeme, sanıkların eylemlerini FETÖ örgütü faaliyetleri kapsamında gerçekleştirip gerçekleştirmediklerine ilişkin delillerin tartışılması ve değerlendirilmesinin ve yargılama yapma görevinin Ağır Ceza Mahkemesi’ne ait olduğunu belirterek görevsizlik kararı verdi. Mahkeme, Avukat Özcan Kılıç’ın katılma talebinin de görevli mahkemece değerlendirip karara bağlanmasına karar verildi.

NE OLMUŞTU?

46 Kürt gazetecinin yargılandığı “KCK Basın Davası” kapsamında yargılanan gazeteci Çağdaş Ulus’un avukatı Hüseyin Ersöz, aralarında tutuklu eski İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürleri Yurt Atayün ve Ömer Köse’nin de bulunduğu 11 polis ile savcı Bilal Bayraktar hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu’nun 11 polis hakkında 25 Nisan 2017 tarihinde “Görevi kötüye kullanmak” iddiasıyla hazırladığı iddianame 26. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmişti.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kızına cinsel istismardan 29 yıl hapsi istendi

SONRAKİ HABER

Urfa’da sağanak yağış hayatı felç etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa