19 Ekim 2017 10:41

Demirtaş'a 'katil' diyenlere ceza, AKP'lilere suç duyurusu

Selahattin Demirtaş'a 'katil' diyen 4 kişiye “hakaret” suçundan 3’er ay hapis cezası verildi, birçok AKP hakkında ise suç duyurusunda bulunuldu.

Paylaş

Hayri DEMİR

HDP'nin tutuklu Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için "katil" ifadesini kullanan aralarında HÜDA-PAR Yüksek İstişare Kurulu üyesinin de bulunduğu 4 kişiye “hakaret” suçundan 3’er ay hapis cezası verildi. Demirtaş'ın avukatları Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da aralarında bulunduğu birçok AKP'li hakkında da suç duyurusunda bulundu. 
 
Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı AKP ve Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) çevresinin 6-8 Ekim Kobanê eylemleri nedeniyle suçlamasının önüne geçecek bir karar çıktı. Kobanê eylemlerini gerekçe gösterilerek Demirtaş’a sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden “katil” diyen ve çeşitli hakaretlerde bulunan 4 kişiye “hakaret” suçundan hapis cezası verildi. 
 
Ankara 30’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde Demirtaş’ın “müşteki” olarak yer aldığı, Hür Dava Partisi (HÜDA-PAR) Yüksek İstişare Kurulu üyesi Süleyman Atmaca, gazeteci olduğu belirtilen Adem Özköse, İbrahim Toprak ve Nevvab Temel isimli sanıklar hakkında hapis cezası veren mahkemenin gerekçeli kararı da açıklandı. 
 
Demirtaş'a yönelik kullanılan "katil" ifadesini suç olarak gören savcılık, dört ayrı sanığın da "hakaret" suçundan cezalandırılmasını istemişti. Sanıklardan Nevvab Temel ve İbrahim Toprak, mahkemede hakaret ifadesinin yer aldığı sosyal medya paylaşımlarının kendilerine ait olmadığını ileri sürmüştü. Sosyal medya hesabının bulunmadığını iddia eden Temel, suçsuz olduğunu iddia ederken, sanık Toprak ise hesabının çalındığını ve ilgili paylaşımların bu şekilde yapıldığını söyledi. 

'KATİL' KELİMESİNİN BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ OLDUĞUNU SAVUNDU

HÜDA-PAR yöneticisi Atmaca ise 6-8 Ekim'de partisinin 27 il ve ilçe binasının yakıldığını savundu. Atmaca ifadesinde kullandığı “katil” kelimesinin "eleştiri" içeren bir ifade olduğunu savundu. Aynı şekilde Özköse de paylaşımların kendisine ait olduğunu "basın özgürlüğü" kapsamında bu ifadeyi kullandığını savunarak, suçlamayı reddetti. 

SANIK HEM BELEDİYE HEM AA ÇALIŞANI

Sanıklardan Toprak'ın gerekçeli kararda da yer alan ifadesinde Ceylanpınar Belediyesi'ne ait basın biriminde çalıştığı gibi aynı zamanda Anadolu Ajansı'nın ilçe muhabiri olarak görev yaptığını da söylemesi dikkat çekti. 
 
Sanıkların dördüne de "hakaret" suçundan 3’er ay hapis cezası veren mahkeme, takdir yetkisini kullanarak, üç aylık hapis cezasını önce 2 ay 15 güne indirdi ardından hükmün açıklanmasının 5 yıl geri bırakılmasına karar verdi. 
 
Mahkeme heyeti ise açıkladığı gerekçeli kararında söz konusu ifadenin eleştiri sınırını aştığını, sanıklara alt sınırdan ceza verildiğini ve sabıka kayıtlarına bakılarak hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi. 

AKP'LİLER HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Gerekçeli kararın açıklanmasından sonra Demirtaş'ın avukatlarının daha önce Demirtaş hakkında bu ifadeyi kullanan birçok AKP'li hakkında da suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi. Hakkında suç duyurusunda bulunanlar arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da olduğu belirtildi. (Ankara/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Afganistan’da askeri üsse saldırı: En az 43 ölü

SONRAKİ HABER

Kolombiyalı yerlilerden hükümete “başkente yürürüz” uyarısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa