18 Ekim 2017 17:12

Cam işçileri yürüyüş başlatıyor

Şişecam'ın Kırklareli fabrikasında işten atılan cam işçileri Tuzla'daki Şişecam Genel Müdürlüğü önüne yürüyecek.

Paylaş

Fırın kapatma gerekçesiyle işten atılan Paşabahçe Kırklareli cam fabrikası işçilerinin, işe geri dönmek için başlattığı direniş devam ediyor. Lüleburgaz halkı ise cam işçilerini yalnız bırakmıyor. Ayrıca direnen cam işçileri, cuma gününe kadar talepleri karşılanmazsa, eşleri ve çocuklarıyla birlikte, “İş, aş, adalet” diyerek Tuzla’daki Şişecam Genel Müdürlüğü önüne yürüyecek.

İşçilerin, Kristal-İş Trakya Şube binası önünde kurdukları çadırın önü her geçen gün başka bir etkinliğe sahne oluyor.  Lüleburgazlı Tiyatro Sanatçısı Saim Engin’in organize ettiği, birçok Lüleburgazlının sahneye çıktığı ‘şiir gecesi’ yapılırken, Kristal-İş’in Eski Uzmanı Zafer Aydın’ın çektiği Kavel Grevi belgeseli de gösterildi. Öte yandan yerel sanatçılar ve Romanlardan oluşan müzik gruplarının dinletileri de eksik olmuyor. Onur Akın ve Mehmet Gümüş sahnedeydi. Lüleburgaz halkının büyük ilgi gösterdiği konsere Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak da katıldı.

Öte yandan Lüleburgaz esnafı da dükkan vitrinlerine ve camlarına, “Cama can katan, cam işçisinin yanındayız” yazısını asarken, araç sahipleri ise araçlarının arkasına, “direncamişçisi” çıkartmaları yapıştırıyor. Yeni alınan bir kararla, her akşam 3 mahalleden, direniş çadırına yürüyüş yapılacak.  

Ayrıca direnen cam işçileri, cuma gününe kadar talepleri karşılanmazsa, eşleri ve çocuklarıyla birlikte, Tuzla’daki Şişecam Genel Müdürlüğü önüne gidip eylem yapacak. İş, aş ve adalet yürüyüşü yapacaklarını belirten işçiler, cuma sabah saat 09.00’da Lüleburgaz Belediyesi önünden hareket edecek. (Lüleburgaz/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'ABD nükleer anlaşmayı yırtarsa biz dilim dilim doğrarız'

SONRAKİ HABER

Eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales Meksika'dan Küba'ya geçti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa