18 Ekim 2017 12:57

Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevinde işkence iddiası

Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevinde bulunan Welat Düman, ailesine mektup göndererek uğradıkları hak ihlallerini anlattı.

Paylaş

Osmaniye T Tipi Kapalı Cezaevinde tutuklu bulunan Welat Düman, yaşadığı hak ihlallerini ailesine gönderdiği mesajla anlattı.

Koğuşlara kamera takılmasını protesto ettikleri için 9 kişinin 30 günlük hücre cezasına çarptırıldığını aktaran Düman “Her birimizin 20’nin üstünde disiplin cezası bulunuyor. Cezaların tamamı keyfi olarak veriliyor. Koğuşa konulan kameraları kesinlikle kabul etmiyoruz. Bununla birlikte sosyal faaliyet haklarımızda elimizden alındı” dedi. Düman, 4 gün önce Muş T Tipi Kapalı Cezaevinden Osmaniye Cezaevine sevk edilen tutukluların gardiyan ve askerlerin işkencesine maruz kaldığını iddia eden Düman, “Tek tip” elbise uygulamasına karşı çıktıkları için idare tarafından sürekli işkenceye maruz kaldıklarını söyledi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde yaşayan Baba Mehmet Düman cezaevine elbise götürdüklerinde bir çoğunun geri verildiğini belirterek gerekçe olarak ise “Elbise kısıtlaması”nın gösterildiğini söyledi. Cezaevinde yaşananlara sessiz kalınmamasını isteyen Baba Düman, cezaevlerinde yaşanan hak ihlallerinin her gün başka bir boyuta vardığını dile getirdi. (Hakkari/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Barselona’da 200 bin kişi: Siyasi tutukluları bırakın

SONRAKİ HABER

Tacizle suçlanan Weinstein, davacılarıyla 25 milyon dolar tazminata anlaştı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa