17 Ekim 2017 20:08

Sendika ve meslek odalarından 'OHAL'e onay vermeyin' çağrısı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB muhalefet partilerine Meclis'te yapılacak oylamada OHAL' onay vermeme çağrısında bulunuldu.

Paylaş

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB  OHAL'in bir kez daha uzatılacak olmasına karşı yaptıkları ortak açıklamada, OHAL'in iktidar tarafından tek adam rejiminin inşası ve muhalif kesimlerin susturulması için kullanıldığı ifade edildi. İktidarın OHAL'in grevlere müdahale için kullanıldığını söylemekten çekinmediğine dikkat çekilen açıklamada, muhalefet partilerine Meclis'te yapılacak oylamada OHAL' onay vermeme çağrısında bulunuldu.

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB OHAL'in 5. kez daha uzatılacak olmasına ilişkin ortak açıklama yaptı. Yazılı olarakm yapılan açıklamada, OHAL'in AKP’nin oluşturmak istediği yeni rejimin inşasının adım adım gerçekleştirilmesi için süreklileştirilmeye çalışıldığı ifade edildi. OHAL'in gerici, mezhepçi, kadın ve emek düşmanı, tek adamın toplumun tamamının kaderini belirlemesi üzerine kurulu bu yeni rejimin inşasına karşı çıkanları tasfiyesi için sürdürülmek istendiği belirtilen açıklamada, iktidarın AKP'nin grev olan yerlere müdahale etmek için OHAL’i kullandığını açıklamaktan çekinmediğine dikkat çekildi. Açıklamada, “Böylece aynı zamanda patronlara OHAL’in onlar için çıkarıldığını söyleyerek gelebilecek eleştirilere yönelik gözdağı vermiştir” denildi.

KHK İŞ GÜVENCESİNE EN BÜYÜK TEHDİT

OHAL süresince çıkarılan yasa, düzenleme ve KHK’ler ile yaklaşık 130 bin kişi işinden edildiği, 110’un üzerinde yasada değişiklik yapıldığı kaydedilen açıklamada, “Bu aynı zamanda parlamentonun işlevsiz hale getirilmesi, halkın iradesinin yok sayılmasıdır; haksız, hukuksuz, keyfi uygulamaların her türlü denetimden kaçırılma çabasıdır” denildi. OHAL süresince işçilerin grevlerinin yasaklandığı, halkın iradesi ile seçilmiş milletvekilleri, belediye başkanları tutuklandığı, düşünce ve ifade özgürlüğü neredeyse ortadan kaldırıldığı, tüm muhalif kesimlerin susturulması için OHAL'in seferber edildiği ifade edilen açıklamada, KHK’nin iş güvencesine en büyük tehdit haline geldiği belirtildi. Esnek ve güvencesiz çalışmanın hâkim kılınması, eğitim, sağlık gibi temel kamusal hizmetlerin özelleştirilmesi ve kamu personel rejiminin de bu doğrultuda dönüştürülmesinin OHAL ve KHK rejimi ile hızlandırıldığı ifade edilen açıklamada, sınav sisteminde yapılan keyfi değişikliklerle, müfredatın ve tüm bir okul hayatının dinselleştirilmesi ile çocuklarımızın geleceği ve hayatlarıyla oynandığı vurgulandı.

OHAL KALDIRILMALI

10 Ekim katliamının ikinci yıldönümünde yapılmak istenen anmanın OHAL’den alınan güçle engellendiği, her türlü hak arayışının baskı ve şiddetle bastırıldığı kaydedilen açıklamada, Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın “işimizi geri istiyoruz” diyerek başlattıkları açlık grevinin kritik aşamada olmasına rağmen hükümetin kayıtsız kaldığı belirtildi. Tüm bu keyfi, hukuksuz, anti-demokratik uygulamaların hayata geçirilmesinde gerekçe olarak gösterilen OHAL'in kaldırılması gerektiği vurgulanan açıklamada, demokrasinin, barışın ve emekten yana politikaların tesisi için gerekli düzenlemelerin acilen hayata geçirilmesi istendi. Açıklamada, muhalefet partilerine  TBMM Genel Kurulu’nda OHAL’in uzatılmasına onay vermeme çağırısında bulunuldu. (Ankara/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Denetimsizlik bir meslektaşımızın daha hayatını çaldı!’

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu, Erdoğan'a verdiği 4 sayfalık mektubu anlattı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...