17 Ekim 2017 20:01

‘Denetimsizlik bir meslektaşımızın daha hayatını çaldı!’

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Vestel’de çalışan Mühendis Erdi Canbay’ın iş cinayetinde hayatını kaybetmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı.

‘Denetimsizlik bir meslektaşımızın daha hayatını çaldı!’

Paylaş

TMMOB Makina Mühendisleri Odası, Vestel’in savunma sanayi işletmesinde çalışan Erdi Canbay’ın iş cinayetinde hayatını kaybetmesiyle ilgili basın açıklaması yaptı. 

Makina Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Battal Kılıç tarafından yapılan yazılı açıklamada “Şuan var olan ve yapılan tüm düzenlemeler emeğin ve mühendisliğin alehine; işçi sağlığı ve iş güvenliği normlarının dışında, tamamen sermaye güçlerinin lehine düzenlenmekte ve uygulanmaktadır. Üretim sürecinde gerçekleşen yeni liberal dönüşümler sonucu, işçi sınıfı ve bütün çalışanlar esnek üretim ve esnek, güvencesiz, taşeron istihdam biçimleri altında yoğun bir sömürüye tabi tutulmaktadır” denildi. 

‘SİYASİ İKTİDAR VE SERMAYE ÖLÜM NEDENİDİR’

Eksikleri bulunan işyerlerine verilmesi gereken cezaların derhal uygulanması gerektiğinin altını çizen Kılıç, “İş cinayetinde yaşamını kaybeden Erdi Canbay’ın ailesi ve yakınlarının acısını paylaşıyoruz. Bu vesileyle, söz konusu ölümlerin nedeninin, kentsel rant ve yoğun emek sömürüsü için işçilerin yaşamlarını gözden çıkaran sermayedarlar ile işçi sağlığı ve güvenliği alanında kalıcı, kesin, güvenceli önlemleri almayan siyasi iktidar olduğunu bir kez daha belirtmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Vestel Savunma Sanayi işletmesinde çalışan Mühendis Erdi Canbay, gaz basıncı ile çalışan ve insansız hava araçları fırlatmak için kullanılan kapult sisteminin ani çalışması sonucu 13 Ekim’de hayatını kaybetmişti. (İstanbul/EVRENSEL)
 

ÖNCEKİ HABER

Kadınlar müftülere nikah yetkisine karşı eylemler düzenledi

SONRAKİ HABER

Şule Çet’in davası Meclis'te gündeme getirildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa