17 Ekim 2017 16:49

AB’den ABD’ye 'İran'la nükleer anlaşmayı iptal etme' çağrısı

Avrupa Birliği, ABD'ye İran’la sağlanan nükleer anlaşmanın iptal edilmemesi çağrısını yaptı.

AB’den ABD’ye 'İran'la nükleer anlaşmayı iptal etme' çağrısı

Paylaş

Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülkenin dışişleri bakanları AB Dış İlişkiler Konseyi Toplantısı için Lüksemburg’da bir araya geldi. Dışişleri Bakanları toplantıda oy birliğiyle kabul ettikleri bildiride, İran’la sağlanan nükleer anlaşmanın iptal edilmemesi çağrısını yaptı.

Bildiride anlaşmanın küresel güvenlik için taşıdığı önemi belirtilerek, “Anlaşma İran’ın nükleer programının barışçıl amaçlara hizmet etmesini sağlıyor” denildi. Açıklamada Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının sekiz kez İran’ın anlaşmaya dair sorumluluklarını yerine getirdiğini onayladığı hatırlatılarak, “AB ABD’den yükümlülüklerini yerine getirmesini ve başka bir adım atmadan önce ABD, partnerler ve bölgenin güvenliği için sonuçlarını düşünmesini talep ediyor” ifadelerine yer verildi. 

ABD Başkanı Donald Trump geçen hafta yaptığı açıklamada, İran’la 2015’te varılan nükleer anlaşmadan çekildiklerini açıklamamış ancak nükleer anlaşmayla ilgili kararı Kongreye bırakmıştı. Buna göre Kongre 60 gün içinde bir yol haritası belirleyecek. Tahran’a yönelik yeniden yaptırım uygulanması ya da uygulanmaması konusunda bir karar verilecek.

Kongre yaptırımları yeniden başlatma kararı alırsa, bu ABD’nin anlaşmadan çekilmesi anlamına gelecek.

Nükleer anlaşma, 2015 yılında İran ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesi ABD, Çin, Fransa, İngiltere ve Rusya ile Almanya arasında imzalandı.

Anlaşma İran’ın nükleer programını dondurması karşılığında, ambargoların kısmen kaldırılmasını öngörüyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Dış açık 8 ayda yüzde 27.4 büyüdü

SONRAKİ HABER

Celal Şengör: Elin dangalağına organ verip onu yaşatmanın anlamı yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa