17 Ekim 2017 14:36

Akkuyu Nükleer Santrali'ne lisans iptal davası açıldı

Akkuyu Nükleer Santrali'ne karşı Ankara 18. İdare Mahkemesinde lisans iptal davası açıldı.

Paylaş

Akkuyu Nükleer Santrali'ne karşı lisans iptal davası açıldı. Geçen yıl, EPDK'ye karşı açılan Akkuyu Nükleer Santrali ön lisans iptal davası Ankara 12. İdare Mahkemesi tarafından reddedilmişti.  

Başvurucuların İstinaf Mahkemesine başvurması ile Türkiye Barolar Birliği, Adana Barosu, Ziraat Mühendisleri Odası, Adana Tabip Odası ve Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri’nin şikayetçi olduğu dava, Ankara 18’inci İdare Mahkemesi'nde açıldı. Davada henüz duruşma tarihi verilmedi.

Konuyla ilgili Açıklama yapan Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Üyesi Avukat İsmail Hakkı Atal, Akkuyu Nükleer Santrali'nin ülkemiz ve tüm Akdeniz havzası için büyük tehlike olduğunu ifade etti.

Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Üyesi Avukat İsmail Hakkı Atal
Türkiye Barolar Birliği Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu Üyesi Avukat İsmail Hakkı Atal deprem tehlikesini hatırlattı

Akkuyu Nükleer Santral sahasının aktif bir fay hattı olan Kuzey Anadolu Ecemiş Fay hattının bitim noktasının 30 km batısında yer aldığını dile getiren Atal, “Her 10 bin yılda bir 7 şiddetinden büyük yıkıcı deprem geçiren Kuzey Anadolu Ecemiş Fay hattında son 17 bin yılda yıkıcı deprem olmamıştır ve bilim insanlarına göre bu hareketsiz dönem her an sona erebilir. Bölgede her an olabilecek 7 şiddetinden büyük  yıkıcı bir deprem Fukuşima nükleer felaketinin sonuçlarını  akla getirmektedir” dedi. (Adana/EVENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yüksel eylemine gazlı müdahale: 4 gözaltı

SONRAKİ HABER

Gülistan Doku'ya ait olduğu düşünülen görüntüler soruşturma dosyasına girdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...