Baydemir: Kitaba düşmanlık kitapsızların işidir

HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Selahattin Demirtaş’ın ‘Seher’ kitabının cezaevinde yasaklanmasını eleştirdi.

17 Ekim 2017 11:55
Son Düzenlenme Tarihi: 17 Ekim 2017 16:36
Paylaş

HDP Sözcüsü Osman Baydemir TBMM'de partisinin grup toplantısında konuştu. Baydemir'in açıklamalarından satır başları şöyle:

“5. yılını geride bırakan HDP'nin paradigması, bu ülkenin içinde bulunduğu bütün girdapların çözüm adresidir. Dünyanın neresinde bir siyasi parti, HDP'nin yaşadığı gibi bir saldırıya maruz kalsaydı dağılırdı. Ama HDP dimdik ayakta.

İktidarın genel başkanları cezaevine konsaydı, belediye başkanlarının yerine kayyımlar atansaydı ne olurdu? Çil yavrusu gibi dağılırlardı. Ne diyorlardı Eş Genel Başkanlarımız rehin alındığında? ‘Yargılayacağız.’ Yalan! Demirtaş’ın tutuklu olduğu dosyada 348 gündür yargılama yapılmadı.

7 Aralık'a duruşma günü verildi Demirtaş için. Ama SEGBİS’le bağlanmasını istiyorlar. Çünkü duruşma salonunda Demirtaş'ın yargılanan değil yargılayan olacağını çok iyi biliyorlar.

Erdemliler hareketinden, rantiyeciler partisine dönüşmüş bir siyasi akımla karşı karşıyayız. Bunu gizlemek için de çareyi savaş politikalarında buldular.

‘SEHER’İN ŞİFRESİ CESARETTİR’

Kitaba düşmanlık, ancak ve ancak kitapsızların işidir. Bizim bunlara bir çağrımız var. Tamam anlaşıldı, zamanınız olmadığı için yazamıyorsunuz. Bari okuyun. Okuyamıyorsanız da danışmanlarınıza söyleyin özetini çıkarsınlar. Ve bir kitap var ki; Seher ismi. Çok şükür bu kitap henüz yasaklanmadı. Bu kitap bünyesinde şifreler barındırıldığı gerekçesiyle cezaevine alınmadı. Seher'de şifre var aslında. O şifre de cesarettir.

ÇIPLAK GÖZALTI GÖRÜNTÜLERİNE TEPKİ

Muğla'da insanlık onuruna bir saldırı gerçekleşti. Bu toplumu korkutmanın bir yöntemi olarak kullanıldı. Bu yöntemi bugünlerde IŞİD ve El Kaide barbarlığı kullanıyor. Bakın neye benzediniz. Bunları aşmanın yolu bu fotoğraflara itiraz etmektir.

Türkiye'nin batısında yaşayan bütün yurttaşlarıma çağrımdır. AKP Genel Başkanı'nın her şeye dair fikri vardır. Bu görüntülere neden bir şey söylemiyor? Kürt oldukları için mi? Ey AKP Genel Başkanı, niye dut yemiş bülbül gibi susuyorsun? Neden bu fotoğrafa itiraz etmiyorsun. Niye ‘işkence suçtur’ demiyorsun? Bu insanlar Kürt olduğu için mi?

Biz kabile devleti değilsek, bu şantaj politikası ne? Bugün bu ülkede görülen pek çok sorun kabile devletlerinde bile yaşanmayan sorunlardır. Bu gidişata dur demek hepimizin görevidir.

‘ÇOCUĞUN İSMİNİ DEĞİL, ZİHNİNİ DEĞİŞTİR’

Neredeyse 15 yıldır iktidar bu hükümet. Bu değiştirilen sistemi de siz getirdiniz. Çocuğun ismini değiştirerek çocuğu değiştiremezsiniz. Bu çocuğun ismini değil, zihnini değiştir. Çoğulculuğu öğret bu çocuklara. Demokrasiyi öğret.

Daha dün İstanbul'da Helin kardeşimiz toprağa verildi. Yeni katillerin türememesi için HDP mücadelesini sürdürecek.

'DAHA DOMATESİ SATAMADINIZ, S-400 ALMAYA ÇALIŞIYORSUNUZ'

AKP Genel Başkanının dünyada kafa tutmadığı kimse kalmadı. Bakın ABD Başkanı’na da kafa tutuyor. Mesele o değil. Bu ülke büyük bir felakete, içeridekiler görünmesin diye adım adım sürükleniyor. Bakın Rusya’ya da kafa tutmuşlardı. HDP Rusya’ya gitti diye vatan haini ilan edildi. Ne oldu? Olan şu; domatesi satamadığınız ülkeden S-400 almaya çalışıyorsun. Bunu başarı diye topluma sunmaya çalışıyorsun. Daha domatesi satamamışsın. Aynı tablo Suriye için Irak için ve dünyanın dört bir yanı için geçerli. Bütün bu yenilgiden zafer çıkarmak mümkün değil. Attığınız her adım bu ülkeye kaybettirdi. Hem evlatlarını kaybettirdi hem de itibarını kaybettirdi. 'Halep’te Cuma namazı kılacağız' diyordunuz. Ne oldu, sizin telefonunuzla Halep, Esad rejiminin eline geçti. Hani siz Esad’ın gitmesi için şer odakları ile ittifak kurmuştunuz. Ne oldu da şimdi İdlib’de Esad rejiminin gücüne güç katacak bir operasyonun parçası oluyorsunuz.

KERKÜK İÇİN 'DEMOKRATİK ULUSAL BİRLİK' ÇAĞRISI

Irak Merkezi Hükümeti ile Kürdistan Bölgesel yönetimi arasındaki ihtilaflar devam etti. Dün Kerkük işgal edildi. Kerkük’ün düşmanlığına alkış tutan bu hükümetin bir kez daha maskesi düşmüştür. Bir kez daha milyonların hafızasında Kürt düşmanı bir hükümet olarak yer etmiştir. Oysa olması gereken bu ülkedeki tüm dinamiklerin kardeşlik hukukunu hayata geçirmek değil mi? Bu minvalde HDP bir kez daha bütün Ortadoğu politikasına ve dış politikaya karşı ilkesel duruşunu ortaya koymaya devam ediyor. Irak Yönetimi ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasındaki ihtilaftan bir an önce vazgeçmelidir. Irak Merkezi Hükümeti ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi, silahlı çatışmadan vareste bir an önce anayasanın da gereği olan milletin iradesi ve saygı temelinde çözülmelidir. Ortada bulunan tüm partiler arasında ihtilafa son verip demokratik ulusal birlik etrafında ortaklaşılmalıdır.

‘MÜFTÜLERE NİKAH KIYMA YETKİSİ GÜNDEM SAPTIRMA OPERASYONUDUR’

‘Nikah yetkisinin müftülere verilmesi yasası isteseniz de istemesiniz de geçecek’ demiş. Her şey bitti de o kaldı. Bu bir algı yönetimidir. Bu bir gündem saptırma operasyonudur. Bu ülkede belediyenin kıydığı nikahın yanı sıra imam nikahı kıymak istiyorum ve engelleniyorum diyen tek bir yurttaş bulun ben bu işi bırakayım. Ülkenin böyle bir gündemi yok.

İsteyen her yurttaş dini nikahını kıydırabilir. Buradaki ajanda çok farklıdır. İşte bundan dolayı toplum buna itiraz ediyor. Kadınlar bir kampanya başlatmışlar. Buradan bütün kadın yoldaşlarımıza selam olsun. Onlar diyorlar ki; siz ne yaparsanız yapın, sizin zihniyetiniz bu ülkeden gidecek. Kadınlar varsa mutlak suretle mücadele vardır.

BAYRAĞI BİLGEN’E DEVRETTİ

HDP Sözcüsü ve Urfa Milletvekili Osman Baydemir, partisinin grup toplantısındaki konuşmasında görevi yeniden Ayhan Bilgen’e devrettiğini açıkladı.
“Parti sözcümüz rehin tutulmuştu. Büyük bir onurla şu kürsüde sizlere hitap ederken şunu ifade etmiştim: Ne olursa olsun HDP bu bayrağı yere düşürmeyecek. Bayrağı yere düşürmedik. Onurla taşıdık. Nasıl ki gururla o bayrağı aldıysak müsaadenizle bugün gururla ve onurla parti sözcülüğü bayrağını esas taşıyıcısı olan adı gibi Ayhan soyadı gibi Bilgen olan arkadaşıma devretmenin haklı gururunu yaşıyorum.” (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Doğu ve Doğu Karadeniz'in yükseklerinde yoğun kar yağışı

SONRAKİ HABER

Çanak anten tamir eden işçi çatıdan düştü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa