17 Ekim 2017 12:14
Son Düzenlenme Tarihi: 17 Ekim 2017 13:46

Üreticiler 3 ton zeytini protesto için bedava dağıttı

Aydın'da zeytin üreticileri 2 liraya ürettikleri zeytine 1 lira 70 kuruş alım fiyatı açıklanmasını 3 ton zeytini bedava dağıtarak protesto etti.

Üreticiler 3 ton zeytini protesto için bedava dağıttı

Paylaş

Aydın'ın Karacasu ilçesinde zeytin alım fiyatlarını protesto etmek ve prim uygulaması taleplerini duyurabilmek için 20 üretici, zeytin alım merkezlerinin bulunduğu Ataeymir Mahallesi'nde biraraya geldi.

'Zeytine destek', 'Zeytinimizi yaşatalım', 'Zeytin kan ağlıyor', 'Yeşil altına destek' yazılı dövizler taşıyan üreticiler, mahalleden geçen Karacasu -Tavas karayolunun kenarına traktörle getirilen 3 ton yeşil zeytini, poşetler içiresinde, yoldan geçen araç sürücülerine ücretsiz olarak dağıtarak tepkilerini dile getirdi.

Ataeymir Mahallesi Muhtarı Gültekin Uysal, kilosunu 2 liraya mal ettikleri zeytin için 1.70 lira alım fiyatı açıklandığını belirtip, "Üretici, borçlanarak ve bin bir emek sarf ederek bu zeytinleri yetiştiriyor. Açıklanan 1.70 TL alım fiyatı ile üretici hayal kırıklığına uğradı. Artık bölge milletvekillerimizin ve hükümetimizin bölge çiftçilerimizin düştükleri bu acıklı durumu görmelerini istiyoruz. Bugün zeytin üreticilerimiz, açıklanan zeytin alım fiyatının düşük olması nedeni ile römorklar içerisinde getirdikleri 3 ton zeytini vatandaşlara ücretsiz dağıttı. Biz üreticiler olarak, hükümetimizden zeytine prim uygulaması getirmesini istiyoruz" diye konuştu. Muhtar Uysal,  bin 600 nüfuslu mahellerindeki 400 hanenin tamamının zeytincilikle uğraştığını da kaydedip, üreticinin mağdur edilmemesini istedi.

Aydın'ın büyükşehir olmasının ardından beldeden mahalleye dönüştürülen Ataeymir'in eski belediye başkanlarından, zeytin üreticisi Mehmet Başalan da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın zeytin üreticilerine destek olmak için zeytine mutlaka ama mutlaka prim desteği vermesi gerektiğini söyledi.

Bu uygulamanın dünyanın her yerinde olduğunu vurgulayan Başalan, "Biz de böyle bir uygulamaya gidilmediği için üreticimiz, tüccarlarımız, dünya ülkeleri ile Avrupa ülkeleri ile rekabet edemiyor. Örneğin İspanya'da üretici mahsülünü kilosu 2 liraya satıyorsa, 2 lira da devlet destek veriyor. Bizde de bu destek olmalı. Aksi durumda, zeytin üreticilerimiz bin bir emek vererek yetiştirdikleri zeytin ağaçlarını kesmek zorunda kalacaklar" diye konuştu. (Aydın/DHA)

ÖNCEKİ HABER

ADYÜ Rektörü 'lüzumsuz bir meşguliyete' sebep olmuş

SONRAKİ HABER

Sivas'ta yolcu otobüsü devrildi: 10 yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa