17 Ekim 2017 11:22

Ferhat Tunç’a şimdi de ‘örgüt propagandası’ davası! 

'Cumhurbaşkanına hakaret'ten yargılanan Ferhat Tunç'a şimdi de 2 yıl önceki paylaşımları nedeniyle 'terör örgütü propagandası' iddiasıyla dava açıldı.

Paylaş

"Cumhurbaşkanı'na hakaret ettiği” iddiasıyla hakkında 5 yıl 8 aya kadar hapis istemiyle dava açılan Sanatçı Ferhat Tunç’a şimdi de, 2015 ve 2016 yıllarında sosyal medyadan yaptığı paylaşımlar gerekçe gösterilerek “terör örgütü propagandası” iddiasıyla dava açıldı. 

AYNI SORUŞTURMADAN AYRILAN DOSYA DAVAYA DÖNÜŞTÜ

“Cumhurbaşkanına hakaret” soruşturmasının davaya dönüştüğünü geçtiğimiz hafta öğrenen Tunç, dün sabah da aynı soruşturmadan ayrılan “Terör örgütü propagandası” suçlamasının davaya dönüştüğünü öğrendi. Hakaret davasında 23 Şubat 2018 tarihinde hakim karşısına çıkacak olan Tunç hakkında yeni açılan davanın ilk duruşması ise 14 Aralık 2017 tarihinde Çağlayan Adliyesi 36. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek. 

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Umut Tepe tarafından hazırlanan iddianamede, Sanatçı Ferhat Tunç’u “PKK, KCK, YPG ve YPJ”nin propagandasını yapmakla suçlandı. Suçlamaya dayanak olarak ise, Tunç’un sosyal medya hesaplarından YPG’lilerin fotoğrafları ile Abdullah Öcalan ile ilgili, “Milyonlarca bir halkın önderim dediği Öcalan ile ilgili endişeler giderilmelidir, tecridin son bulması için...” şeklinde paylaşımlar yapması gösterildi. 

GÖRÜNEN O Kİ ACELELERİ VAR

Hakkında açılan davaya tepki gösteren Tunç, “Cumhurbaşkanına hakaret davasının ardından bu sabah (bu sabah) hakkımda açılmış yeni bir davanın haberiyle uyandım. Bu kez davanın konusu ‘Terör örgütü propagandası’ yapmak. Üstelik duruşma günü için hakaret davasının aksine, yakın bir tarih verilmiş. Görünen odur ki aceleleri var ve bir an önce benden kurtulmak istiyorlar. Bir yıl öncesine kadar Twiter'da yaptığım bir kaç paylaşım davanın konusunu oluşturmuş” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Saya emekçileri: Hastalıklı bir nesil yetişiyor

SONRAKİ HABER

Antep’te, sosyal medyadaki deprem paylaşımları gerekçe gösterilen 2 kişi gözaltında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa