16 Ekim 2017 22:10

RTÜK'e 3 yeni üye belirlendi

Boşalan üç RTÜK üyeliğine AKP kontenjanından Ebubekir Şahin ve Taha Yücel, CHP kontenjanından ise İlhan Taşçı seçildi.

Paylaş

TBMM Genel Kurulda yapılan gizli oylamada, AKP kontenjanından Ebubekir Şahin 291, Taha Yücel 314, Mustafa Hançerkıran 30, Şevket Sarıcaoğlu 30 oy; CHP kontenjanından İlhan Taşçı 317, Ali Taştan 10 oy aldı. Böylece Ebubekir Şahin, Taha Yücel ve İlhan Taşçı, RTÜK'ün yeni üyeleri oldu.
 
TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, seçimin ardından, alınan karar gereğince, OHAL'in uzatılmasına ilişkin tezkere ile sıradaki kanun tasarı ve teklifleri görüşmek üzere, birleşimi, yarın saat 15.00'te toplanmak üzere kapattı.

HDP’NİN RTÜK’TE HİÇ ÜYESİ KALMADI

Meclis’te yapılan RTÜK üyeliği seçiminde HDP’ye ait olan bir sandalye AKP’ye geçti. Anayasa gereği RTÜK'ün üye sayısının Meclis’teki sandalye sayısı oranına göre belirlenmesi gerekirken Meclis’in 3. Büyük partisi HDP’nin RTÜK’te hiç üyesi kalmadı. Meclis Genel Kurulundaki RTÜK üye seçimi öncesi söz alan HDP Ankara Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, yaşananı “iktidar operasyonu” olarak tanımladı. 
 
Önder şöyle konuştu: 
 
"Bu oylama yasaya aykırı. HDP Meclis Grubu olarak Meclis Başkanlığı'na iade etmenizi istiyoruz. 6112 sayılı RTÜK yasasının 35/2 fıkrasında şöyle yazıyor: Seçim siyasî parti grupları kontenjanından seçilen üye sayısı ve siyasî parti gruplarının hâlihazırdaki oranı dikkate alınmak suretiyle yapılır. Hatırlayalım; 2005 yılında çıktı bu yasa ve ikişer yıl arayla tekli yıllarda üye yenilemesi yapıldı. 2011 yılında 2 üyelik için seçim yapıldı. Ekim ayında RTÜK üyemiz bize yasayla tanınan kontenjan gereği görevine başladı. 
 
Gelinen durumda bizim 31 milletvekili varken RTÜK’te bir üyemiz vardı. Şimdi bunun 2 katı milletvekilimiz var RTÜK’te üyemiz kalmayacak. Bu bir iktidar operasyonudur. CHP ve AKP’li üyelerin Temmuz'da görev süreleri doldu. RTÜK yasasına göre görev sürelerinin dolmasına 2 ay kala seçim yapılmalı. Meclis açık değilse de “meclis açılır açılmaz yapılmalı” der yasa. 27 Temmuz'a kadar Meclis çalışmasına rağmen seçim yapılmadı. Neden? Çünkü HDP üyesinin görev süresi 5 Kasım'da bitecekti. Onu da beklettiler. Seçim yapılsaydı üyelik HDP’ye düşecekti. 5 aydır RTÜK 2 üye eksik çalıştı. Bu, RTÜK’te oy çoğunluğunu ele geçirme operasyonudur. 4 aydır seçim yapılmayarak Anayasa ihlal edilmiştir. 

HDP’Yİ TASFİYE GİRİŞİMİ 

Kamusal alandan, siyaset alanından, Meclis’ten HDP’yi, HDP’nin değerlerini tasfiye etme girişimidir. Bütün bunlardan öte de tenezzül meselesidir. Bunu da ayıplıyoruz. Yapılan işlem yasa dışıdır. Burada bir yasa maddesi ihlal ediliyor. Yasa koyucu siyasi partilere kontenjan veriyor, temsilini önemsiyor.  
 
Hali hazırda MHP’nin 2 üyesi var. Bu kadar milletvekili ile HDP’nin sıfır üyesi var. Yasaya uygun bir hale getirmek için inisiyatif alabiliriz. Yoksa 6 yıl daha HDP orada temsil edilmeyecek demektir. Temmuz’da biteceği belli değil miydi? 2 ay önce yasa sana seçimini yap demiş. Niye seçmedin üyeni? İşte zurnanın detone olduğu yer burası. Birisi desin ki şu sebepten yapmadık. Biz de diyelim ki burada bir husumet yok."
 (Ankara/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Amedspor taraftarları HDP ve CHP'yi ziyaret etti

SONRAKİ HABER

ABD'li gıda tekeli Cargill’in hukuksuz imar planı 11 yıl sonra iptal edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...