16 Ekim 2017 19:16

'Başka parti olsa siyaseti bırakırdı'

HDP Ankara İl Örgütü, paritilerinin 5. kuruluş yıl dönümü sebebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

Paylaş

HDP Ankara İl Örgütü, paritilerinin 5. kuruluş yıl dönümü sebebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. HDP Ankara İl Yöneticisi Derya Bakır, son iki yıl içerisinde HDP’ye yönelik saldırılara dikkat çekerek “94 belediye eş başkanı tutuklanan, yüzlerce kez saldırıya uğrayan, genel merkezi yakılan, mitingleri bombalanan HDP değil başka bir parti olsaydı şimdiye kadar çoktan siyasetin dışına çekilmişti” dedi. HDP Ankara İl Eş Başkanı Halil Yıldız da, OHAL devam ettiği sürece bu zorlukların devam edeceğini belirterek, “Bu zorlukları aşacağımıza inanıyoruz” dedi. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü, HDP’nin 5. kuruluş yıl dönümü sebebiyle basın açıklaması gerçekleştirdi. HDP Ankara il binasında gerçekleşen açıklamayı HDP Ankara İl Yöneticisi Derya Bakır okudu. Bakır, HDP’nin tüm anti-demokratik ve baskıcı yönetimlere karşı ülkenin demokrasi tarihinde geniş toplumsal katmanları bünyesinde toplamayı başarmış en güçlü toplumsal muhalefet odaklarından biri olduğunu söyledi. HDP’nin bir taraftan demokrasi tarihinin en ağır bedellerini öderken bir taraftan da Kürt halkının haklı taleplerini diğer ezilmiş, ötekileştirilmiş, yok sayılmış kesimlerin talepleriyle birleştirip demokratik mücadeleyi büyüttüğünü ifade eden Bakır, bundan sonra da daha çok sesle, renkle uyum içinde büyüyerek yollarına devam edeceklerini belirtti. Bakır, son iki yıl içerisinde HDP’ye yönelik saldırılara dikkat çekerek “94 belediye eş başkanı tutuklanan, yüzlerce kez saldırıya uğrayan, genel merkezi yakılan, mitingleri bombalanan HDP değil başka bir parti olsaydı şimdiye kadar çoktan siyasetin dışına çekilmişti.” dedi. AKP hükümetinin korku içerisinde saldırgan bir tutum aldığını belirten Bakır, AKP’nin uzatmaları oynadığını ve hiçbir gücün zorla, baskıyla, korkuyla, sindirmeyle ayakta kalamayacağını kaydetti. 

HUKUK MUHALİFLERE BAŞKA İŞLİYOR

HDP Ankara İl Eş Başkanı Halil Yıldız, OHAL 6 kez uzatılacağına ilişin sorumuza “OHAL ve KHK'lar ile halkların üzerinde baskılar sürdürüldü. Seçilmiş belediyelerin iradeleri gasp edilerek kayyımlar atandı. Ülkemizde hukuk muhaliflere başka işliyor. Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş'ın hala mahkemeye çıkarılmamadı. Ancak Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesine saldıranlar 20 günde serbest bırakıldı” dedi. OHAL döneminin iktidarının zorba kararlarla uygulamaları sürdürdüğünü belirten Yıldız, OHAL ve sıkıyönetim dönemlerinde kitlelerin sokaklara çıkmasının egemen sistemin altına konulmuş dinamit olduğunu ve iktidarın bundan korktuğunu söyledi. Siyasi yargılamalarda mahkemelerin küçük salonlarda yapıldığına dikkat çeken Yıldız, gerçeklerin ortaya çıkmasının engellendiğini söyledi. OHAL devam ettiği sürece bu zorlukların devam edeceğini ifade eden Yıldız, “Bu zorlukları aşacağımıza inanıyoruz” dedi.(Ankara/EVRENSEL)
 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

'3. Havalimanı inşaatı için her haneden 850 TL çalındı'

SONRAKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkan seçildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa