16 Ekim 2017 13:15

Soma davasında aileler ve avukatlar gergin

Mahkeme heyeti tümüyle değişen Soma Davasının 19. Blok duruşması yarın başlayacak.  

Soma davasında aileler ve avukatlar gergin

Paylaş

Emine UYAR
İzmir 

Daha fazla üretim uğruna, “Hadi hadi” baskısı ile işçilerin sağlığı ve güvenliği için gerekli önlemlerin alınmaması nedeniyle yaşanan Türkiye’nin en büyük iş cinayeti Soma davasına yarın Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek. Duruşma, Mahkeme Başkanı Aytaç Ballı ve üye Esra Dokur’un Hakimler Savcılar Kurulu (HSK) tarafından İzmir Hakimliğine atanmasının ardından yerine atanan Elbistan Ağır Ceza Hakimi Salih Pehlivanoğlu tarafından ilk kez yönetilecek. Pehlivanoğlu, Elbistan’da 2011 yılında Afşin-Elbistan B Termik Santralinin Çöllolar Kömür Sahasında 11 işçinin yaşamını yitirdiği, 9 işçinin cenazesinin halen göçük altında olduğu davada sanıklara sadece para cezası veren mahkemenin başkanlığını yapmıştı. 

301 işçinin yaşamını yitirdiği katliamın 2,5 yıldır devam eden davasında Hâkim Aytaç Ballı Başkanlığı’ndaki Heyet,  referandumdan sonra yeni oluşturulan HSK’nin Haziran kararnamesi ile tümüyle değiştirilmişti.  

Ailelerin ve avukatlarının büyük tepkisini çeken bu kararın ardından yeni heyet ilk olarak yarın başlayacak oturumlara başkanlık edecek.  
Konu ile ilgili görüştüğümüz ailelerin avukatı Berrin Demir, ilk defa mahkeme heyeti ile yüz yüze geleceklerini, gergin olduklarını dile getirdi. 

'KORKUMUZ TAHLİYELERİN OLMASI'

En büyük korkularının bu duruşmada değilse bile yakın zamanda tutuklu sanıklar için tahliye verilmesi olduğunu ifade eden Demir, “Mahkemenin iyi niyetli bir şekilde sonuna kadar gittiklerini farz etseniz bile dosyanın niteliği itibariyle -ki 4-5 terabytlık evrak var ortada-tam olarak vâkıf olabilmeleri mümkün değil” dedi. 

Dava karar aşamasına gelmişken Mahkeme Heyeti’nin karar vermesinin engellendiğini ve HSK kararnamesi ile de dağıtıldığını hatırlatan Demir, “Bu nedenle beklentilerimiz çok iyi yönde değil. En son Savcıya mütalaası sorulmuştu. Savcı da ‘mütalaam hazır vereceğim’ dedi. 15 dakika ara verildi. O 15 dakikalık arada her ne olduysa, geri dönüşte Savcı ‘ben her ne kadar mütalaam hazır dediysem de dosyanın çok kapsamlı olması nedeniyle ek süre istiyorum’ dedi. Yani bu kadar somut bir müdahale oldu. Ondan sonraki üç celse boyunca tam kararname zamanına kadar mütalaasını vermeyerek bekletti. Kararname zamanı da heyet doğal şekilde gönderiliyormuş izlenimi uyandıracak şekilde hepsini dosyadan aldılar. Üye dahi kalmadı. Süreç doğal işlese idi, HSK kararnamesinden üç ay önce karar çıkmış olacaktı” dedi. 

Ailelerden İsmail Çolak da, yaşananlardan sonra aileler olarak yeni heyete kuşku ve tereddütle yaklaştıklarını dile getirerek, “Biliyorsunuz, mahkemenin yeni başkanı daha önce Çöllolar maden ocağında 11 işçinin yaşamını yitirdiği, 9 işçinin cenazesinin halen toprak altından çıkarılmadığı iş cinayeti ile ilgili verdiği cezalarla gündeme gelmişti. Hapis cezalarını, para cezasına çevirmişti. Bu sermaye yanlısı tutum nedeniyle endişeliyiz” dedi.   

Aileler olarak yarın sabah 8.45’te Akhisar Tren Garında buluşacaklarını belirten Çolak, herkese katılım çağrısı yaptı. Bu mahkemeden çıkacak kararın çok önemli olduğunu vurgulayan Çolak, “Bir daha böyle iş cinayetlerinin olmaması, hiçbir çocuğun yetim kalmaması, anaların babaların evlatsız, kadınların dul kalmaması, insanların işçi sağlığı iş güvenliğinin alınması için önemlidir. Bu maden katliamı Somalı olan herkesin davasıdır” dedi.

DAVADA YARGILANANLAR VE İSTENİLEN CEZALAR

Davada altısı tutuklu olmak üzere toplam 51 sanık yargılanıyor. Tutuklu sanıklar ile tutuksuz yargılanan vardiya amirlerinin "olası kasıtla öldürme" suçundan 301 kez 20 yıldan 25 yıl, "neticesi sebebiyle ağırlaşmış yaralama" suçundan da 162 kez 2 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları isteniyor.

Tutuksuz 38 sanık hakkında ise "taksirle birden fazla kişinin ölümüyle birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenirken, bunlardan 25'i hakkında da bu suçları "bilinçli taksirle" işledikleri iddiasıyla aynı aralıktaki cezanın üçte birden yarısına kadar artırılarak uygulanması talep ediliyor.

Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığının şirketlerin sahibi Alp Gürkan ile yöneticileri hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olma" suçlarından açtığı dava da ocak ayında ana davayla birleştirilmişti.

Maden ocağının kamudaki sorumluları ile ilgili olarak ise mahkeme kararlarına rağmen yargılama izni verilmedi.

ÖNCEKİ HABER

Venezuela’da eyalet seçimlerini ‘Maduro kazandı’

SONRAKİ HABER

Tank Palet'in özelleştirilmesine karşı 15 bin kişi miting yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa