16 Ekim 2017 08:22

Björk, 'bir yönetmenin' kendisini taciz ettiğini açıkladı

Şarkıcı ve oyuncu Björk, film çekimleri sırasında 'bir Danimarkalı yönetmen' tarafından taciz edildiğini ve aşağılandığını açıkladı.

Paylaş

ABD'de film Yapımcısı Harvey Weinstein hakkındaki cinsel taciz ve tecavüz iddialarının ardından pek çok kadın oyuncu setlerde maruz kaldıkları cinsel saldırıları açıklamaya başladı. Son olarak İzlandalı şarkıcı ve oyuncu Björk "bir Danimarkalı yönetmen" tarafından taciz edildiğini açıkladı. 

İzlandalı şarkıcı, sinema setindeki deneyimini Facebook hesabından paylaştı. Medyascop'tan Işın Eliçin'in haberine göre kadınların her yerde sessizliklerini bozmasından cesaret bulduğunu söyleyen Björk'ün paylaşımı şöyle:

"Dünyanın, cinsler arasında eşitliğe en yakın olan yerlerden birinden geldiğim ve müzik dünyasında zorlukla kazanılmış bir bağımsızlığa sahip olduğum güçlü bir konumdan geldiğim için, artistlik mesleğine adım atar atmaz daha düşük seviyede bir varlık olarak aşağılanmamın ve cinsel olarak taciz edilebilirliğimin norm haline gelmiş olduğunu, bunu mümkün kılan ve cesaretlendiren destekçileri ile yönetmenin işine taş koyduğumu çok net gördüm. Yönetmenin oyuncularına dokunup taciz etmesinin evrensel bir durum olduğunu ve sinema kurumunun buna izin verdiğini anladım. Yönetmeni mükerrer kereler geri çevirdiğimde, surat asıp beni cezalandırdı ve ekibinde beni çalışılması güç biri olduğum yanılsaması yarattı. Fakat ben güçlü, ekibim harika olduğu için, üstelik oyunculuk dünyasına dair hırslarım dolayısıyla kaybedecek bir şeyim olmadığından, oradan çıktım gittim ve izleyen yıllarda iyileştim. Ama aynı yönetmenle çalışan diğer artistlerin bunu yapamama ihtimali beni kaygılandırdı. Yönetmen bu oyunun tamamen farkındaydı ve daha sonra yaptığı filmin benimle deneyimine dayandığına eminim çünkü ona karşı çıkan ilk kişi bendim ve bundan sıyırmasına izin vermedim. Kanımca benim meydan okumamdan sonra, artistleriyle daha adil ve anlamlı ilişkiler kurdu. Yani umut var. Umalım ki bu açıklama bütün artist ve aktörlere destek olsun. Artık bunu durduralım. Dünyada değişim dalgası var.

Nezaketle
Björk"

İzlandalı şarkıcı şimdiye dek sadece Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier’in yönettiği Karanlıkta Dans (Dancer in dark) filminde başrol aldı. 

Björk ve Lars von Trier’in Karanlıkta Dans filminin çekimleri sırasında sıklıkla tartıştıkları biliniyor. Film 2000 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülü almıştı. 2011 yılında ise von Trier GQ’ya verdiği mülakatta, Björk’ün Avustralyalı oyuncu Nicole Kidman’a bir mektup yazarak yönetmenin Dogville adlı fiminde oynamamasını salık verdiğini söylemişti. Buna rağmen Kidman bu filmde rol almıştı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bodrum'da yangın: 50 hektar makilik alan zarar gördü

SONRAKİ HABER

Cinsel istismar sanığı "yeterli delil yok" denilerek serbest bırakıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...