16 Ekim 2017 07:11

Seçim sistemi değişiyor: Daraltılmış bölge sistemi gündemde

2019 seçimleri öncesi 12 kişilik bir AKP heyetinin daraltılmış bölge seçim sistemi üzerine çalıştığı iddia edildi.

Paylaş

Nisan ayında yapılan referandum oylaması sonucu yapılan anayasa değişikliğine göre 2019’da gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı seçimlerine yeni sistemle gidilecek. Hükümete yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak gazetesi, AKP’de oluşturulan 12 kişilik bir heyetin yeni seçim sistemi ile ilgili hazırlıklara başladığını yazdı.

2019’a kadar değişecek kanunlar arasında Siyasi Partiler ile Seçim Kanunu da bulunuyor. 12 kişilik ekip, Seçim Kanunu üzerinde çalışıyor. Üzerinde çalışılan seçim sistemleri arasında öne çıkan daha önce de Tayyip Erdoğan’ın dile getirdiği 'daraltılmış tercihli sistem.'

1991’DE UYGULANMIŞTI

Bu sistemde partiler, her seçim bölgesi için milletvekili sayısının iki katı aday gösterecek. Seçmen, tercihi ile sıralamayı değiştirecek. Her seçmen sadece bir milletvekiline oy verebilecek. Oy pusulalarında her partinin o seçim bölgesindeki milletvekili adaylarının isimleri yer alıyor. Vatandaş oy kullanırken, önce partiyi tercih ediyor ardından da milletvekilini seçiyor. Daraltılmış tercihli sistem Türkiye’de en son 1991 seçimlerinde uygulanmıştı. Bu seçimlerde çifte baraj getirilmişti.

AKP İÇİN AVANTAJ

Daraltılmış bölge seçim sistemi matematiksel olarak en çolk oy alan partiye eşitsiz şekilde avantaj sağlarken; 3 ve 4. sırada yer alan partilerin bu seçimde mevcut vekil sayısına ulaşamayacağı belirtiliyor.

Bu sistemde bağımsız adayların seçim kazanma şansı ise neredeyse sıfır. Seçim çevrelerinin daraltılması, büyük partilerin lehine, küçüklerin aleyhine sonuç veriyor. Bu durum da anayasadaki temsilde adalet ilkesiyle çelişen bir duruma yol açıyor. (HABER MERKEZİ)

Kamil Tekinsürek dar ve daraltılmış seçim sistemini anlattı

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İki kişilik hücrede sayım işkencesi

SONRAKİ HABER

Libya’da mültecilerin keleleştirilmesi İsveç parlamentosunda gündem oldu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...