AKP’de yeni il başkanları için 3 şart aranacak

AKP’de yeni il başkanları için 3 şart aranacak

AKP’de görevi bırakması istenen il başkanlarının yerine geleceklerde 3 şart aranacağı iddia edildi.

AKP'de  2019’da yapılacak seçimlere yönelik tasfiye süreci sadece belediye başkanları için değil, il başkanları için de deprem etkisi yarattı. İl kongrelerinden önce görevi bırakması istenen il başkanı sayısının 30’a ulaştığı iddia edildi.

Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, il kongre sürecine gelmeden önce hakkında iddia olan veya yeni dönemde farklı yerlerde değerlendirilmesi düşünülen il başkanlarıyla, genel merkezin talimatıyla vedalaşıldı. Bu iller için yeni il başkanı adayı belirlenirken, üç şart getirildi. Yeni il başkanlarının, “üniversite mezunu olmaları, 2019’da yapılacak belediye başkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine aday olmamaları” istendi. Bu şartları kabul eden il başkanı aday adayları belirlendi.

GÖREVDEN ALINANLARIN DURUMU

Parti yöneticileri, il başkanı adaylarının, il kongrelerinden önce belirlenmesinin amacının, il ve ilçe yönetimlerinde kendi istedikleri ekibi kurmalarına olanak sağlamak olduğunu söylediler. Görevden alınan il başkanlarından bazı isimlerin ise belediye başkanı ve milletvekili adayı olarak değerlendirileceği de belirtildi. (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net