16 Ekim 2017 04:52

Üç binden fazla sivil Rakka'yı terk etti

Rakka operasyonu devam ederken; IŞİD’le yapılan anlaşma uyarınca 3000’den fazla sivil kenti terk etti.

Paylaş

Suriye'nin Rakka kentinde IŞİD'in kontrolü altında kalan alanda yaşayan üç binden fazla sivil ile 275 Suriye kökenli IŞİD'li, örgütle sağlanan mutabakat sonucu şehri terk etti.

DW Türkçe’nin haberine göre; Haziran ayından bu yana IŞİD'in kalesi konumunda olan Rakka'yı ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteğiyle almaya çalışan Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) sözcüsü Talal Silo, pazar günü yaptığı açıklamada, IŞİD'in kontrol ettiği bölgelerden üç binden fazla sivilin şehri terk ettiğini söyledi.

SDG'nin Rakka alındıktan sonraki şehirdeki idari yapıyı oluşturması amacıyla oluşturulan Rakka Sivil Konseyi'nin IŞİD ile yaptığı anlaşma sayesinde sivillerin şehri terk edebildiklerini ifade eden Silo, sivillerin kendi kontrolleri altında başka bölgelere götürüldüğünü belirtti.

Silo, “Rakka, canlı kalkan olarak tutulan sivillerden boşaltıldı" dedi. Rakka'yı terk edenler arasında 275 Suriye kökenli IŞİD üyesi ve aileleri de bulunuyor. Silo, IŞİD'lilerin nereye gittiklerini açıklamadı.

YABANCI SAVAŞÇILAR HALA RAKKA'DA

250 ile 300 arasında yabancı savaşçının ve bazılarının aile üyelerinin Rakka'da kaldığını aktaran Silo, bu IŞİD'lilerin anlaşmayı reddettiklerini ve şehirde kalarak savaşmayı seçtiklerini belirtti.

Cumartesi sabah saatlerinde açıklama yapan ABD öncülüğündeki koalisyonun sözcülerinden Albay Ryan Dillon, yabancı IŞİD'lilerin Rakka'dan ayrılmasına izin verilmediğini ifade etmişti.

Pazar günü uluslararası haber ajansı AFP'ye açıklama yapan Dillon, yabancı savaşçıların şehri terk etmesine izin vermemesi konusunda çok katı olduklarını söyledi. Duruşlarını, “Ya kalırlar ve savaşırlar ya da koşulsuz bir şekilde teslim olurlar” sözleriyle ifade eden Dillon, her ne kadar bu anlaşmaya yüzde yüz destek vermeseler de partnerlerinin bölgesel çözümlerine saygı duymaları gerektiğini söyledi.

RAKKA'YI ELE GEÇİRMEK İÇİN SON AŞAMA

Bu anlaşmanın uygulanması ile SDG, Rakka'yı IŞİD'den geri almak için haziranda başlatılan operasyonun son aşamasında olduklarını belirtti. Uluslararası haber ajansı AFP'ye açıklama yapan SDG'nin Rakka operasyon sözcüsü Cihan Şeyh Ahmed, "Şu anda Rakka için savaşın son aşamasındayız" dedi.

SDG'den yapılan açıklamada savaşın teslim olmayı reddeden ve aralarında yabancı teröristlerin de olduğu bütün teröristleri şehirden temizleyene kadar süreceği belirtildi.

Rakka 2014 senesinde IŞİD'in eline geçmişti ve ABD destekli SDG güçleri hazirandan bu yana şehrin yüzde 90'ını geri kazanmış durumda.

MAYADİN'DE IŞİD'E AİT DEPOLARDA BATI ÜRETİMİ SİLAHLAR BULUNDU

Öte yandan Russia Today televizyonu, Suriye ordusunun kurtardığı Mayadin kentinde IŞİD'e ait depolarda ABD ve İsrail dâhil Batı ülkelerinde üretilen silahların bulunduğunu aktardı.

Suriye ordusundan Albay Rahmi Mauwas, RT'ye verdiği mülakatta, “Buradaki depolar gerçekten devasa. Gördüğüm silah miktarından şaşkına döndüm. Burada İsrail, ABD, Batı menşeili yüzlerce ve hatta binlerce silah, ayrıca Doğu menşeili silahlar da var” ifadelerini kullandı.

Depolarda hafif, orta ve ağır silahların bulunduğunu söyleyen Mauwas, "Tanklar, zırhlı araçlar var, ayrıca birçok çeşit lojistik destek gereçleri ve donanımlar mevcut. Silah ve mühimmat depolarının büyük bir kısmı bu kentteydi, burada ayrıca üretim de yapılıyordu" diye konuştu. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Irak ordusu, Kerkük'ün kontrolünü ele geçirdi

SONRAKİ HABER

Dolmuşta iki kadına cinsel tacize 10 ay hapis cezası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa