15 Ekim 2017 21:19

Suavi Sur'da konser verdi: 'Sur TOKİ’ye teslim edilmesin'

Yasak ve yıkımın sürdüğü Sur'da konser veren Suavi, 'Şu ara sokaklarda bulunan anılarımız yok edilip TOKİ’ye teslim edilmesin' dedi.

Paylaş

Usta sanatçı Suavi, Sur’da bulunan Duçem Cafe ve Sanat Evi’nde konser verdi. Suavi, yasak ve yıkımın sürdüğü Sur için, “Sur havzasında bulunan, benim bile soyumdan izler taşıyan anılarımızın yok edilip TOKİ’ye teslim edilmemesini söylemek istedim” dedi.

Usta sanatçı Suavi, Sur’da bulunan Duçem Cafe ve Sanat Evi’nde konser verdi. Yoğun ilginin gösterildiği konserde alana sığmayan seyirciler, çatılara çıkıp konseri izlemeye çalıştı. Konserin başında konuşma yapan Suavi, buluşmanın hüzünlü olduğunu söyleyerek, konseri dinlemeye gelen herkesin yüreğinde bir örselenme olduğunu ifade etti.

‘YAŞADIĞIMIZ SÜREÇ HAK ETTİĞİMİZ SÜREÇ DEĞİL’

Yaşanan sürecin hakedilen bir süreç olmadığının altını çizen Suavi, şöyle konuştu: “Bu yaşamı dayatan mantık bir gün bütün bu yaptıklarının utancıyla pişmanlık noktasına itilecek, bu baskılamada sanat lokomotif rollerden birini oynayacaktır. Çünkü kimi sofralarda omurgasız şahsiyetlerin sanatı temsil ettiği iddiasıyla varlığını göstermesi kesinlikle sanatın üstlendiği misyon anlamına gelmez. Sanat, iktidar olanlarla uzlaşmaz. Sanat, bizatihi itiraz eden bir kurumdur. İtirazın da kendi içinde dayandığı ilkeleri vardır. Egemen olanın yanında, mağduru görmezden gelen zihniyetin, yani parsacı anlayışın estetik değerleri allak bullak eden ucuz bir çıkar ilişkisi olduğunu söyleyebilirim. Benim, zeytinle ilgili yarım sayfa yazı yazacak kadar donanımı olmayan, birçok insanın zeytinle oruç açtığı sahte Müslümanlık görüntülerine itirazım oldu. Zeytin barıştır, halkların arasında birbirine uzattığınız.”

‘SUR İÇİN SÖYLEMEYE GELDİM’

"Tahir Elçi’nin yitik bir kahpe kurşuna kurban edildi" diyen Suavi, “Tahir dostumu şurada yanı başımda yüreğimden selamlıyorum” ifadelerini kullandı. “Sözümüz duygumuzun önüne geçecek kadar yoğundur” diyen Suavi, şöyle devam etti:

“Konu sadece şarkı söylemek ve çekip gitmekten ibaret değildir. Önemli olan ardında ne bıraktığını bilerek gitmektir. Bu daveti aldığımda hiç küçümsemedim bu havzayı. Ben buraya gelmek istedim, çünkü müthiş tahrip görmüş ve insanlığın ortak medeniyetine ait Sur havzasında bulunan, benim bile soyumdan izler taşıyan şu ara sokaklarda bulunan anılarımızın yok edilip TOKİ’ye teslim edilmemesini söylemek istedim." (Diyarbakır/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Irak: Kerkük'teki PKK varlığı savaş ilanıdır

SONRAKİ HABER

Türk-İş Genel Kurulu'nda Ergün Atalay yeniden genel başkan seçildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa