15 Ekim 2017 22:48

Şişecam işçileri, direnişteki arkadaşlarını ziyaret etti

Şişecam’a bağlı Kırklareli Paşabahçe fabrikasından işten atılan 90 işçinin direnişini, çalışan işçiler ziyaret etti: 'Ziyaret direnişe güç verdi'

Şişecam işçileri, direnişteki arkadaşlarını ziyaret etti

Paylaş

Aytekin BULUT
Lüleburgaz 

Şişecam’a bağlı Kırklareli Paşabahçe fabrikasından işten atılan 90 işçinin işe geri dönme mücadelesi sürerken, çalışan işçiler de destek ziyaretinde bulunarak direnişteki arkadaşlarına güç verdi. Tüm baskılara karşın arkadaşlarının yaptığı ilk toplu ziyaretin çok önemli olduğuna dikkat çeken direnişteki işçiler, işe geri dönmek ve Trakya’daki fabrikalarda çalışmak istiyor.

Geçtiğimiz Cuma güne Şişecam yönetimi 90 işçi arasından istedikleri kişileri Eskişehir’e nakil etmeyi teklif etmişti. Direnişteki işçiler ise bu teklifin cam işçisini bölmeye yönelik olduğunu belirttiler. İşçiler, kararlılıklarının gösterilmesi için Kristal-İş Trakya Şube yönetiminden 8/4 vardiyasında çalışan işçilerin, E-5 karayolu üzerinde bulunan stadyumun önünde servislerden inip topluca direniş çadırına gelinmesi kararı almasını istedi. 

KARAR ALINDI AMA

Şube yönetimi de direnişteki işçilerin talebi doğrultusunda, fabrikalarda duyuru yapılarak, işçilerin servislerden inip direniş çadırına getirilmesi kararı aldı. Bu karar direnişçi işçiler arasında olumlu karşılandı, ancak sendikacıların bugüne kadarki tutumları nedeniyle kararın uygulanması konusunda tereddütleri olduğunu söylediler. Kendi aralarında gün boyu bu konuyu konuşan işçiler, bir yandan da fabrikalardaki arkadaşlarını arayarak, sendika yönetici ve temsilcilerinin kararın arkasında durup durmadıklarına dair bilgi almaya çalıştı. Gelen bilgilere göre her fabrikada aynı titizlikle çalışma yapılmasa da, çağrılar yapılmıştı. Örneğin; Kırklareli Cam’da Şube Başkanı Ufuk Yaratan’ın yemekhanede konuşma yaptığı ancak Oto Cam ve Trakya Cam’da böyle bir duyuru yapılmadığı, sadece birkaç işyeri temsilcisinin bazı bölümlerde duyuru yaptığı öğrenildi. 

SONUÇ ALICI EYLEMLERİN ÖNÜNÜ AÇTI

Vardiya çıkışı yaklaştığında direnişteki işçilerden 8-10 kişilik bir işçi grubu, karşılama ekibi olarak stadyumun yanına gitti. Trakya Cam ve Oto Cam servislerinden birkaç işçi gruba katılırken, Kırklareli Cam’dan ise yoğun katılım sağlandı. Yaklaşık 100 kişi, stadyumdan şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti. Kongre Meydanı önünde bekleyen direnişçi işçiler ve onlara desteğe gelen Lüleburgaz halkıyla buluşan çalışan işçiler, “Kurtuluş yok, tek başına, ye hep beraber, ya hiç birimiz” pankartı arkasında birleşerek, sloganlarla İstanbul Caddesi üzerinden direniş çadırına geldiler. 

Direnişteki işçiler gelen sayı yeterli bulunmasa da, iyi bir çalışma yürütülmesi halinde bu sayının çok daha fazla olacağını söyledi. Konuştuğumuz işçiler, bunun bir başlangıç olması gerektiğini, istenirse, bu tür ziyaretlerin daha düzenli ve daha kalabalık yapılabileceğini, böylece hem işçiler arasındaki bölünmüşlüğün ortadan kalkacağını, hem de seslerinin daha gür çıkacağını dile getirdi. Bu ziyaretlerin önümüzdeki günlerde yapılması gereken sonuç alıcı eylemlerin önünü açacağını dile getiren işçiler, bu nedenle çalışan arkadaşları tarafından gerçekleştirilen bu ilk toplu ziyareti önemsediklerini dile getirdiler. 

Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

İşten atılan işçiler: Binali Yıldırım samimi değil

SONRAKİ HABER

Çanakkale'de mültecileri taşıyan tekne battı: 4 ölü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa