15 Ekim 2017 05:00
Son Düzenlenme Tarihi: 15 Ekim 2017 05:06

ÖSYM sınav kağıdını kaybetti, öğrenci mağdur oldu

Adı sık sık skandallarla anılan ÖSYM, bir skandala daha imza attı. DGS’ye giren Serdar Erdoğan’ın, sınav kağıdı kaybedildi.

ÖSYM sınav kağıdını kaybetti, öğrenci mağdur oldu

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

Adı sık sık skandallarla anılan ÖSYM, bir skandala daha imza attı. DGS’ye giren Serdar Erdoğan’ın, sınav kağıdı kaybedilirken, gencin psikolojisi altüst oldu. Genç tekrardan sınava sokulsa da, yaşadıklarının etkisiyle girdiği sınav da kötü geçti. Erdoğan, şimdi yasal yollara başvurmaya hazırlanıyor.

Neredeyse her sınavda bir skandala imza atan ve mağduriyetler yaşatan ÖSYM’in adı, bir skandala daha karıştı. 23 Temmuz’da yapılan Dikey Geçiş Sınavı’nda (DGS), Serdar Erdoğan adlı gencin sınav kitapçığı kayboldu. Sınavdan 21 gün sonra ÖSYM tarafından aranan Erdoğan’a ‘Sınav kitapçığınızı kaybettik. Bizim hatamız, sizinle ilgili değil. İsterseniz yol masrafınızı karşılarız. Sizi DGS ile eş değer bir sınava alalım’ denildi. 

YİNE MAĞDURİYET YARATTILAR

27 Ağustos’ta sınava girmek için Ordu’dan Ankara’ya giden Erdoğan, yaşadıklarını gazetemize şu sözlerle aktardı: “Samsun Anadolu Lisesinde DGS sınavına girdim. Sınavıma çalışmış ve sakin girmiştim. Bilgilerim taze ve yeniydi. 14 Ağustos 2017 tarihinde Ankara’da ÖSYM tarafından arandım. ‘DGS sınav kağıdınızı kaybettik. Bizim hatamız, sizinle ilgili değil’ dediler ve bana yeniden sınava girme hakkım olduğunu söylediler. Bu olaydan sonra benim psikolojim bozuldu. Geceleri uyumama, uykusuzluk, keyifsizlik durumları sıklaştı ve psikolojik destek almaya, tedavi görmeye başladım. İlaç içmeye, haftalık psikolojik terapi almaya başladım” dedi. 27 Ağustos’ta tekrar sınava çağrıldığını söyleyen Erdoğan, “Beni Ankara çağırdılar uçak biletimi aldılar. Havaalanından beni özel bir araçla aldılar. Sınav yerime götürdüler. Ankara’ya gittiğimde koca bir okulda, koca bir sınıfta tek başıma iki kamera, iki gözetmen ile sınava girdim. Psikolojik olarak da iyi olmadığımdan dolayı sınavım sağlıklı geçmedi” diye konuştu. 

Erdoğan son olarak şunları söyledi: “Bu saatten sonra benim sınavım geri gelmeyecek. Bir daha bu olaylar yaşanmasın istiyorum. ÖSYM bir öğrenci hata yaptığında kabul etmiyor.  Öğrenci arkadaşlarım bir dakika geç kaldıklarında onu hata olarak görüyorlar ve sınava almıyorlar. Ben niye böyle bir hatayı kabul ediyorum? ‘Bana biz hata yaptık özür dileriz, isterseniz tekrardan sizi sınava sokalım’ diyorlar. Açıklama bu kadar basit.  Psikolojim altüst oldu. Ben şu an herkes gibi üniversitede olacaktım. Benim arkadaşlarım şimdi üniversitede. Ben ne yapacağımı bilmiyorum. Hayatımı mahvettiler. Yaşadıklarım hayatımı etkiledi.  Ben bir senemi verdim o sınava hazırlanmak için. Artık ne yapacağım kaygısı oluştu. Hayallerimi çaldılar.” 

ÖSYM)Sınavı Hizmetleri Daire Başkanlığından Serdar Erdoğan’a gönderilen yazı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) Sınavı Hizmetleri Daire Başkanlığından Serdar Erdoğan’a gönderilen yazıda şu ifadelere yer verildi: “23 Temmuz 2017 tarihinde uygulanan 2017 Dikey Geçiş Sınavı (2017-DGS) evraklarının içerisinde sınav kitapçığınızın olmadığı tespit edilmiştir. Konu, ÖSYM Yönetim Kurulunca değerlendirilmiş olup 21.08.2017 tarihli ve YK 2017/18.07 sayılı kararı ile 2017-DGS için eş değer sınava alınmanıza karar verilmiştir. Eş değer sınavın 27/08/2017 tarihinde saat 14.30’da, Ankara ili Karakursunlar İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde (YSYM Binası) yapılmasına ve ulaşım harcamalarınızın (Ankara-Ordu uçak ile geliş-dönüş)  ÖSYM Başkanlığı tarafından karşılanmasına karar verilmiştir. Bilgilerinize rica ederim.”

ÖNCEKİ HABER

Tugay Bek: Bakanlık işkencenin arkasında duruyor

SONRAKİ HABER

Sudan’da eylemler sürüyor: Eczacılar başkentte greve başladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa